Pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bełchatowie po raz kolejny włączyli się w realizację wydarzeń
w ramach 16 edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, które w tym roku przypada na 13-19 listopad 2023.
Wspólnie z naszymi partnerami ZSP nr 2 i ZSP nr 1 w Bełchatowie przystąpiliśmy do Programu Otwarta Firma organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Dla naszej jednostki jest to świetna okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku szkolnym, ale przede wszystkim aktywne wspieranie przedsiębiorczych postaw i inicjatyw młodych ludzi.
W dniach 16-17 listopada 2023r. w obu szkołach odbyły się zajęcia warsztatowe we współpracy z Lokalnym Punktem Informacji Funduszy Europejskich w Bełchatowie. Celem spotkań oprócz zapoznania młodzieży z działalnością naszych jednostek było wspieranie aktywnych postaw przedsiębiorczych młodych ludzi.
Pracownicy MCK OHP omówili wspólnie z młodzieżą atuty, czyli cechy, umiejętności i działania, które wspierają przedsiębiorczość, a także wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Przedstawicielka LPI FE przedstawiła możliwości jakie posiadają młodzi ludzie w ramach wsparcia Unii Europejskiej. Omówiła przede wszystkim sposoby pozyskiwania funduszy na założenie własnej działalności gospodarczej, a także w przypadku chęci podniesienia swoich kwalifikacji, pomoc w postaci pożyczki na kształcenie.
Dziękujemy za przekazanie rzetelnych i cennych informacji LPI Funduszy Europejskich Łódzkie informuje o funduszach.
W obu szkołach odbyły się także rozgrywki gry symulacyjnej "Chłopska Szkoła Biznesu". Uczniowie mieli okazję wcielić się w role historycznych przedsiębiorców - XVIII-wiecznych rzemieślników z Andrychowa: tkaczy, kowali i piekarzy, którzy produkują swoje towary, handlują z innymi graczami na jarmarkach i gromadzą towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy.
Gra została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne, szkoleniowe lub integracyjne, służące do pracy z grupą. Gra jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych.
Nie ulega wątpliwości, że do największych zalet tej gry nalezą: kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród graczy, pobudzenie ich kreatywności i innowacyjności w działaniu, a także rozwijani umiejętności negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów handlowych oraz samodzielności w działaniu.
Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, uczniowie chętnie wcielali się w powierzone im role, z zapałem i zaangażowaniem przystępowali do negocjacji biznesowych oraz dalekich wypraw handlowych.
Autorzy tekstu i zdjęć: Kadra MCK Bełchatów