W dniu 01 sierpnia 2021r. młodzież hufca, kadra HP 5-21 w Wieluniu oraz doradca zawodowy Pan Piotr Pawlak z Młodzieżowego Centrum Kariery wzięli udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Wieluniu. Władze miasta, powiatu i województwa, radni, służby mundurowe, liczne delegacje, harcerze oraz mieszkańcy oddali hołd powstańcom.
Wieluńska uroczystość w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego została zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej, które pozyskało na ten cel grant z budżetu województwa łódzkiego. Przygotowaniem wystawy zajęli się pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Otwarcie plenerowej wystawy "Śladami Powstania 1944" poprzedził przemarsz Orkiestry Dętej z Dzietrzkowic, który wyruszył spod ratusza do Parku im. Rtm. Witolda Pileckiego. Po przemówieniach i otwarciu wystawy, mieszkańcy zobaczyli rekonstrukcję wybuchu powstania w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej i harcerzy 5 Szczepu „Piątka”. Rekonstrukcja przedstawiała rozbrojenie niemieckiego posterunku. Obchody zakończyła msza święta za Ojczyznę w Kościele pw. Bożego Ciała w Wieluniu.
Komendant HP w Wieluniu oraz doradca zawodowy Piotr Pawlak złożyli kwiaty przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, młodzież hufca z wychowawczynią HP w Wieluniu Panią Martyną Dydo zapaliła znicze przy pomniku Bohatera Narodowego RWP. w parku jego imienia w Wieluniu. Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r.. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zdobyć informacje o obozie oraz zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Od 1945 r. – w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do komunistycznej Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu Rzeczpospolitej na Obczyźnie.
Aresztowany w maju 1947 r. został poddany okrutnemu śledztwu. Rotmistrz Witold Pilecki oskarżony został m.in. o prowadzenie wywiadu na rzecz obcego mocarstwa oraz działania mające na celu organizowanie zbrojnego podziemia. Oskarżyciel żądał dla Pileckiego kary śmierci i taki też wyrok wydał skład sądzący, uzasadniając go popełnieniem przez oskarżonego "najcięższej zbrodni zdrady stanu i Narodu". Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. przez rozstrzelanie w więzieniu mokotowskim.
Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rotmistrz dał nam wszystkim wspaniałą lekcję patriotyzmu, honoru, odwagi oraz niezłomności, ponosząc za to największą ofiarę.
Tekst: Krzysztof Wrzała - komendant HP 5-21 w Wieluniu
Zdjęcia: Martyna Dydo – wychowawca HP 5-21 w Wieluniu