• Kontrast strony

Prezentacja zawodu opiekunki dziecięcej jako uświadomienie młodym ludziom jak ważna i odpowiedzialna jest opieka i wychowanie małych dzieci.

W piątek 24 listopada 2023r. odbyły się warsztaty  „Godzenie ról zawodowych i rodzinnych” w Medyczno- Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu, których organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery w Inowrocławiu.

Siedem uczestniczek inowrocławskiego Hufca Pracy wraz z doradcą zawodowym oraz wychowawcą, uczestniczyło w warsztatach teoretycznych oraz praktycznych w salach szkoleniowych inowrocławskiego „Medyka”, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu służącego na co dzień do nauki m. in. w zawodzie opiekunka dziecięca.

Podopieczne OHP najpierw zostały zaproszone do sali szkoleniowej, gdzie odbyła się część teoretyczna warsztatów. Pani prowadząca zajęć przedstawiła istotę zawodu opiekunka dziecięca. Przedstawiła predyspozycje fizyczne, psychiczne oraz osobowościowe wymagane do wykonywania tego zawodu.  Uczestniczki z zaciekawieniem słuchały wykładu, po którym wykonały test sprawdzający czy same nadawałyby się do wykonywania zawodu opiekunki dziecięcej.

- Nie przypuszczałam, że przy opiece nad małym dzieckiem należy zwracać uwagę na, aż tyle rzeczy- podsumowuje jedna z uczestniczek spotkania.

Następnie cała grupa udała się wraz opiekunami do sali, w której odbywają się zajęcia praktyczne. Dziewczęta mogły najpierw bacznie obserwować czynności, które wykonuje się przy małych dzieciach, które przedstawiła druga z pań prowadzących. Późnej same mogły poćwiczyć jak prawidłowo należy podnosić dziecko z łóżeczka oraz jak je odłożyć równie bezpiecznie. Dalej ćwiczyły jak się przebiera dziecko, odpowiednia pozycja do karmienia, do kąpieli. Przy okazji zajęć praktycznych uczestniczki dowiedziały się jak przygotowywać lekarstwa oraz jak je podawać a także jak zachować się w sytuacji zakrztuszenia małego dziecka.

- Teraz będę mogła z wielu tych rzeczy, o których się dziś dowiedziałam skorzystać gdy będę się opiekować moim młodszym bratem- mówi uczestniczka spotkania.

Młodzież z dużym entuzjazmem uczestniczyła w spotkaniu. Na koniec zajęć dziewczęta zadawały pytania prowadzącym odnośnie warunków jakie trzeba spełnić aby zostać opiekunką dziecięcą i długo dyskutowały na ten temat. Uczestniczki na koniec przyznały, że nie sądziły, iż opieka nad małym dzieckiem jest aż tak bardzo wymagająca. Wymaga nie tylko wiedzy ale i ogromnej odpowiedzialności. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. To stwierdzenie padło wiele razy podczas tego spotkania.

 

7.jpg

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.