Niezwykle ważną kwestią, o której mówimy coraz częściej jest ekologia. Na co dzień większość z nas segreguje śmieci i dzieli je do pięciu kontenerów. Jest to podstawa dbania o środowisko. Jednak co dzieje się dalej z odpadami zmieszanymi? Odpowiedź na to pytanie udało nam się uzyskać podczas wizyty studyjnej w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Międzygminnym Kompleksie Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura w Bydgoszczy.
Dnia 20 maja 2024 roku uczestnicy OHP wzięli udział w wizycie studyjnej w ProNaturze zorganizowanej przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności odbyła się część teoretyczna na temat funkcjonowania zakładu oraz procesów w jaki sposób odbywa się odzysk surowców i redukcja składowania odpadów na składowiskach. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych to instalacja nowoczesna, spełniającą kryteria najlepszej dostępnej techniki i technologii, bezpieczna dla ludzi i środowiska, odzyskująca energię cieplną i elektryczną. ZTPOK jest najdroższą inwestycją ostatnich lat na terenie miasta Bydgoszczy, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej.
Zgodnie z zasadami BHP wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kaski i kamizelki odblaskowe, tak aby w kolejnym etapie wizyty studyjnej odbyło się bezpieczne zwiedzanie zakładu oraz obserwacja pracy poszczególnych pracowników w ich odpowiedzialnych zadaniach. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć m.in. podjazd dla śmieciarek, gdzie pozbywają się odpadów do wyznaczonego miejsca, chwytak do mieszania odpadów, kocioł w którym są spalane śmieci w temperaturze 850 stopni Celsjusza. Młodzież miała możliwość zobaczyć miejsce gdzie na wjeździe i wyjeździe na teren ProNatury są wagi dla śmieciarek i czujniki wykrywające substancje niebezpieczne, które wykrywają owe substancje z dokładnością co do najmniejszego stężenia. Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję zobaczyć pracę operatora koparko ładowarki, który zajmował się przekładaniem hałd żużlu, które powstały w wyniku spalenia śmieci. Ostatnim etapem było wejście na pięciopiętrową wieżę, gdzie znajduje się miejsce dla specjalistów zajmujących się dbaniem o odpowiednie parametry wszystkich urządzeń, kotłów i innych skomputeryzowanych urządzeń. Ponadto grupa miała również możliwość zobaczyć pracę operatora, który miesza odpady, zanim trafią do kotłów w których zostaną zutylizowane.
W trakcie spotkania młodzież miała wyjątkową okazję na zwiedzenie zakładu pracy, w którym wykonywane są różne zawody w którym dbanie o środowisko to sprawa pierwszorzędna. W ProNaturze, nic się nie marnuje ponieważ żużel, który teoretycznie jest odpadem po spalaniu jest wykorzystywany jako materiał do budowania dróg i autostrad. To się nazywa zero waste!
-Nigdy nie sądziłem, że wizyta w takim miejscu może być tak ciekawa, mógłbym tu pracować- powiedział uczestnik spotkania.
Dziękujemy Panu Maciejowi Federowiczowi za poświęcony czas, opowiedzenie o wielu ciekawych i istotnych sprawach z branży ekologii oraz samej edukacji ekologicznej. Dziękujemy również za odpowiedź na wszystkie pytania frapujące naszą młodzież.