• Kontrast strony

Cmentarze to coś więcej niż miejsce spoczynku naszych bliskich. Jest to również świadectwo historii i społecznych przekonań. Mogiły to symbole pamięci o zmarłych, zarówno dla najbliższych, jak i dla przyszłych pokoleń. Między innymi dlatego sprzątanie grobów jest tak ważne. Wyraża ono nie tylko szacunek, ale też pozwala pomnikom przetrwać kolejne dekady, a nawet stulecia.

Po raz kolejny młodzież z Hufca Pracy we Włocławku zorganizowała akcję „Sprzątamy zaniedbane i opuszczone groby”.   

 27 października br. chętna młodzież wraz z wychowawcą wybrała się na  Cmentarz  Komunalny w celu uporządkowania zaniedbanych i opuszczonych grobów. Uczestnicy przynieśli worki, rękawice i narzędzia ogrodnicze oraz znicze. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem i pracowitością sprzątając alejki między grobami oraz wynosząc stare, brudne i zbędne dekoracje nagrobne.

- „Z wielkim zaangażowaniem wykonaliśmy  bardzo potrzebną pracę, jesteśmy wszyscy zadowoleni, że mogliśmy pomóc” - powiedział Kamil –uczestnik HP we Włocławku. 

- „Kiedy jestem na Cmentarzu i czytam napisy na pomnikach to zastanawiam się, czym oni się zajmowali i jakie mieli życie.” – powiedział uczestnik Norbert.

W taki sposób wyrazili swój szacunek dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o zmarłych. 

Cała akcja zakończyła się symbolicznym zapaleniem znicza na uporządkowanych już nekropoliach oraz chwilą modlitwy za dusze zmarłych.

gr1.jpg

gr2.jpg

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.