
W dzisiejszych czasach codzienny życiowy pęd sprawia, że zapominamy na chwilę zatrzymać się i wsłuchać się w siebie – „porozmawiać” ze swoimi emocjami, odczuciami, naszym zdrowiem psychicznym. W lutym jednostki Kujawsko-Pomorskiej WK OHP realizowały inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Młodzieży, w której zajęli się takimi tematami jak zdrowie psychiczne, oznaki przemocy fizycznej i psychicznej, kształtowanie postaw empatycznych.
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu przeprowadzono szereg spotkań, które podejmowały wyżej wspomnianą tematykę. Uczestnicy OSiW w Grudziądzu zgłębili aspekty przemocy rówieśniczej pod kątem psychicznym i fizycznym. Przygotowali „Pogotowie koleżeńskie”, czyli anonimowe skrzynki, których celem jest umożliwienie zgłoszenia problemów czy wyrażenia emocji bez podawania swojego imienia i nazwiska. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach, które miały na celu zobrazowanie konsekwencji, z jakimi powinni liczyć się młodzi ludzie po dokonaniu złych wyborów pod wpływem silnych emocji. Ostatnim aspektem zgłębionym przez uczestników grudziądzkiego OSiW był temat depresji – po tym spotkaniu ta choroba oraz metody radzenia sobie z nią nie stanowią już tajemnicy dla naszych uczestników.
W Toruniu podobnie jak w Grudziądzu, w Ośrodku Szkolenia i Wychowania przygotowano „Pogotowie koleżeńskie”. Dzięki takiemu działaniu młodzież mogła czuć się bezpiecznie powierzając swoje emocje anonimowo, ale również dawało to jasny sygnał wychowawcom, jeśli coś niepokojącego działo się w ich grupie wychowawczej. Dodatkowo uczestnicy toruńskiego OSiW zainicjowali pocztę walentynkową, która różniła się od tej tradycyjnej. Zamiast miłosnych wyznań, młodzież tworzyła kartki ze słowami podnoszącymi na duchu. Z tych wspierających serduszek powstał kolaż, który jest wsparciem na gorsze dni.
W Hufcu Pracy w Brodnicy odbyły się zajęcia grupowe, którym towarzyszyły rozmowy o emocjach na podstawie kolorowych emotikon. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczestnikom, jak ważne jest rozpoznawanie i charakteryzowanie własnych emocji, które często chowamy pod warstwą znaczków i buziek podczas internetowych rozmów.
W bydgoskim Hufcu Pracy z kolei skupiono się przede wszystkim na tematach związanych z depresją. Uczestnicy obejrzeli film pt. „(Nie)widzialna nastoletnia depresja” autorstwa Reżysera Życia. Młodzież wypełniła karty pracy, które pozwoliły im bliżej przyjrzeć się własnym emocjom, a także podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat depresji. Wychowawcy zadbali również o nauczenie uczestników międzynarodowego znaku Help Me.
W Hufcu Pracy w Inowrocławiu także przeprowadzono zajęcia wychowawcze na temat depresji, własnych emocji. Młodzież również została nauczona międzynarodowego znaku Help Me. Dodatkowo, podobnie jak w Grudziądzu i Toruniu przygotowano szereg działań promujących pogotowie koleżeńskie, które w Inowrocławiu działa już od dłuższego czasu. Przy okazji tej inicjatywy, rozmawiano z uczestnikami OHP na temat problemów, które najczęściej pojawiają się wśród młodzieży i o tym, jak ważna jest reakcja i niepozostawanie biernym.
We włocławskim Hufcu Pracy zorganizowano z kolei warsztaty, które skupiały się głównie na emocjach, na tym jak młodzież definiuje samo pojęcie emocji. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy mieli nauczyć się rozróżniać emocje pozytywne od tych negatywnych. Ważnym aspektem tych warsztatów było zapoznanie z młodymi ludźmi z metodą reformingu, czyli przeformułowywania negatywnych uczuć na coś dobrego. Jest to niezbędna umiejętność, którą uczestnicy ćwiczyli w parach, w której jedna z osób narzekała na coś lub kogoś, a druga starała się wyciągać z jej słów coś dobrego, pozytywnego.
Jak widać praca nad emocjami nie jest prostą sprawą, bo sam też temat, który ich bezpośrednio dotyczy do łatwych nie należy. Pojawia się w nim przecież temat przemocy fizycznej i psychicznej, depresji, różnych zaburzeń lękowo-depresyjnych. Jednak dzięki tej inicjatywie Rady Młodzieży nasi uczestnicy zrozumieli, jaką moc mają emocje i jaką moc oni sami noszą w sobie, gdy te emocje potrafią okiełznać, potrafią zaopiekować się nimi.