Poznań słynie z koziołków na Starym Rynku, symbolem Torunia są pierniki, Kraków ma swojego Lajkonika, a dumą Włocławka jest fajans - znany w całym kraju.
Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga roku 1873, kiedy to uruchomiono pierwszą fabrykę. Wówczas zaczęto produkować talerze, misy i inne zestawy kuchenne. Produkty ozdabiano, wielobarwnymi motywami, najczęściej kobaltowymi kwiatami, które dziś są znakiem rozpoznawczym włocławskiego fajansu.
Chcąc zapoznać młodzież z dziedzictwem miasta oraz zagłębić ją w sztukę ceramiki, uczestnicy 2-5 Hufca Pracy we Włocławku wybrali się do „Interaktywnego Centrum Fajansu - Skarbiec Fajansu”. Młodzież podczas tego przedsięwzięcia miała okazję poznać to wspaniałe miejsce i zmierzyć się z materiałem jakim jest glina podczas warsztatów z ceramiki. Jak się okazało lepienie w glinie to bardzo ciężka praca, wymagająca użycia siły fizycznej i dużych pokładów cierpliwości. Glina pomimo pewnych swoich uwarunkowań jest wdzięcznym materiałem, który umożliwia stworzenie pięknych przedmiotów zarówno dekoracyjnych, jak i użytkowych. Uczestnicy podczas zajęć mieli możliwość stworzyć dekoracyjną choinkę oraz ozdoby świąteczne. Po mozolnej pracy, jaką było nadawanie kształtu bezkształtnej bryle gliny, nadszedł czas na pracę twórczą, czyli ozdabianie swoich wyrobów.
Praca z gliną to zajęcie które wycisza i uczy skupienia oraz cierpliwości. Ugniatanie, wałkowanie oraz wygładzanie gliny dłońmi sprawia masę radości, co dało się zauważyć podczas zajęć. Młodzież wyszła z warsztatów trochę ubrudzona, ale zadowolona ze swoich prac. Teraz pozostało czekać na wyschnięcie i wypalenie dzieł.