W dniu 14.09.2023 r. odbyła się wizyta studyjna zorganizowana przez pracowników Młodzieżowego Centrum Kariery w Jaworze. Miejscem spotkania była pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz Manufacturing Poland, mieszcząca się w Jaworze. Uczestnikami była młodzież Hufca Pracy w Jaworze. Zakład, który odwiedzono, produkuje czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Jest bardzo nowoczesną, zautomatyzowaną fabryką. Pracuje się tu, jak poinformowano uczestników, w najwyższych standardach, integrując zasoby materialne i cyfrowe. Fabryka w Jaworze to również stworzenie ponad 1000 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy bezpośrednio w zakładzie, ale także dodatkowe u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie, co bezpośrednio przekłada się na rozwój miasta Jawor i całego regionu. Wizyta rozpoczęła się od rozdania identyfikatorów i sprawdzenia dokumentów tożsamości oraz profesjonalnego szkolenia z podstawowych przepisów BHP. Po dopełnieniu formalności wprowadzono gości na teren hali produkcyjnej. Pracownik, który oprowadzał młodzież i jej opiekunów po jednym z budynków, przekazał mnóstwo faktów o procesie produkcyjnym. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy ludzi, płynnie przenikającej się z pracą robotów. Duże wrażenie zrobiły na nich roboty poruszające się samoczynnie po hali, a także większe automaty wspierające pracę poszczególnych stanowisk. Młodzież z zaciekawieniem zadawała pytania i wysłuchiwała odpowiedzi, których z zaangażowaniem i otwartością udzielał pracownik fabryki. Ciekawostką były ule umieszczone nad zbiornikiem retencyjnym na terenie zakładu, które obsługują przeszkoleni przez pszczelarzy pracownicy. Firma dba również o ekologię pozyskując prąd ze źródeł odnawialnych. Uczestnicy Hufca Pracy w Jaworze zadeklarowali chęć pracy w zakładzie Mercedes-Benz w Jaworze.

Tekst: Żaneta Jaskórzyńska – pośrednik pracy Zdjęcia: Monika Duda-Jakubowicz – doradca zawodowy15092023 j115092023 j215092023 j3

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.