Inicjatywa Młodzieżowej Rady Uczestników OSiW OHP w Ząbkowicach Śląskich – „Ocalić od zapomnienia” – porządkowanie opuszczonych grobów.

Każdego roku przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich wraz z wychowawcą porządkuje opuszczone groby na cmentarzu. Jest to akcja zorganizowana przez Młodzieżową Radę Uczestników. W ośrodku ogłoszona została także akcja zbiórki zniczy. W dniu 26.10.2023 r. udaliśmy się na Cmentarz w Ząbkowicach Śląskich. Przynieśliśmy worki, rękawiczki, narzędzia ogrodnicze i z zaangażowaniem zabraliśmy się do grabienia liści, wyrywania suchych traw i chwastów, także w alejkach oraz zamiatania pomników. Dla uczestników jest to lekcja szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli. Uświadomiliśmy sobie także, że wiele mogił nie jest już odwiedzanych od wielu lat przez nikogo. Praca odbywała się w skupieniu, zaangażowaniu ale i zadumie. Wiązała się także z dużą aktywnością fizyczną, ponieważ suchych liści do grabienia było mnóstwo. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach. Opuszczając cmentarz, młodzież opowiadała sobie nawzajem o swoich bliskich, którzy odeszli. Wszyscy zgodnie przyznali, że odczuwają ogromną satysfakcję z możliwości ocalenia od zapomnienia wielu mogił. Szanujemy miejsce ostatniego spoczynku ludzi, nawet jeśli nie są oni naszymi bliskimi. Wiąże się to z poczuciem empatii i bezinteresownej pomocy. Celem akcji jest także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku, wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Przybysz – wychowawca OSiW OHP w Ząbkowicach Śląskich

Zdjęcia:

  1. Młodzież grabi liście na Cmentarzu.
  2. Porządkowanie opuszczonych, zapomnianych grobów.
  3. Arek i Sandra ze zniczami.

231030 zzab2 2. Porządkowanie opuszczonych zapomnianych grobów231030 zab3 3. Arek i Sandra ze zniczami

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.