Czas zadumy – Dzień Wszystkich Świętych

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych młodzież z wałbrzyskiego Hufca Pracy odwiedziła lokalny cmentarz. Cmentarz parafii św. Aniołów Stróżów mieści się przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu. Powstał w latach 60. XIX w. Od początku był cmentarzem katolickim. Zastąpił on likwidowany w XIX w. cmentarz "Na Piasku" gdzie chowano katolików. Tu znajduje się grób żołnierzy wojny prusko-austriackiej zwieńczony surowym czworobocznym obeliskiem - zwany Pomnikiem Rycerskim. Pod nim pochowanych jest 41 z 46 wojskowych leczących się w lazaretach Wałbrzycha. Obelisk ten stanął w 1889 r. ufundowany przez innych weteranów tej wojny. Na iglicy znajduje się napis: "W pełni poważania dla zmarłych tutaj w lazaretach, austriackich i pruskich kolegów z kampanii 1866, Wałbrzych 1889." Uczestnicy z zaangażowaniem i powagą uporządkowali zaniedbane groby, usunięte zostały suche liście, niepotrzebne gałązki, stare stroiki i sztuczne kwiaty, które dawno już straciły swój dobry wygląd. Grupa zaplanowała sprzątanie około sześciu, najbardziej zaniedbanych mogił, ale na miejscu okazało się, że pracy i chęci do niej jest o wiele więcej. Wspólnie z wychowawcą uczestnicy uprzątnęli przy okazji grób babci jednego z chłopców. Po zakończeniu prac porządkowych młodzież zapaliła znicze na kilku opuszczonych grobach na znak pamięci o wszystkich tych, o których nikt nie pamięta lub ich tożsamość jest nieznana. Następnie w ciszy i zadumie uczestnicy opuszczając cmentarz zatrzymywali się kolejno przy opuszczonych grobach i zapalali i stawiali przewrócone przez wiatr znicze. W drodze z cmentarza wraz z opiekunami dzielili się swoimi przemyśleniami na temat święta zmarłych i wspominali swoich bliskich zwłaszcza babcie i dziadków, których już nie ma wśród nas.

Tekst: Anna Studzienna – Wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu Zdjęcia: Krystyna Zdral – Wychowawca 1-30 HP w Wałbrzychu
Na zdjęciach: wychowankowie wałbrzyskiego hufca wraz z wychowawcą podczas sprzątania grobów, grób żołnierzy wojny prusko-austryjackiej.

231031 walbrzych2231031 walbrzych3231031 walbrzych4231031 walbrzych5

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.