Poza zajęciami na temat przemocy wobec dzieci, swoją wiedzę na temat tego zjawiska poszerzała kadra pedagogiczna. Pedagog CKiW OHP w Dobieszkowie 18.11.2022 roku wziął udział w konferencji pn. „Zachowania ryzykowne z perspektywy traumatologii. Przemoc, agresja, uzależnienia” organizowanej przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Materiały edukacyjne oraz wiedzę zdobytą podczas konferencji pedagog przekazał pozostałym pracownikom jednostki.
W związku z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, który obchodzony był 19 listopada, dobieszkowska młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowo – wykładowych z psychologiem, nawiązujących do tematyki krzywdzenia dzieci.
Skala zjawiska przemocy wobec dzieci w Polsce jest niepokojąca. Badania Fundacji Dzieci Niczyje raportują, że co piąte dziecko w naszym kraju doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony dorosłych, a co siódme jakiejś formy wykorzystywania seksualnego.
Doświadczanie przemocy, a także bycie jej świadkiem pozostawia trwałe konsekwencje w postaci zaburzeń emocjonalnych, zespołu stresu pourazowego, czy traumy. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy wobec dzieci oraz ochronę ich przed przemocą i jej skutkami.
Zajęcia, w których wzięła udział młodzież CKiW w Dobieszkowie pokazały, czym jest przemoc wobec dzieci, jakie formy może przybierać oraz jakie konsekwencje i szkody może wyrządzić w psychice młodego człowieka. Wiedza na ten temat pozwoli młodzieży reagować w sytuacjach, gdy są świadkami niepokojących zachowań wobec swoich kolegów lub rodzeństwa, bądź gdy sami doświadczają przemocy ze strony dorosłych.