• Page contrast
Grajewo: uwaga na upały – „Pomocna dłoń” z materiałami informacyjnymi

Letnie miesiące kojarzą się nam z wakacjami, wypoczynkiem i oczywiście ładną pogodą. Długoterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugerują, że sierpień wiąże się z kolejnymi falami upałów, dużo częstszymi niż w lipcu, a upalnie ma być nie tylko za dnia, ale i nocami.

W związku z przewidywaniami synoptyków, by zadbać o zdrowie mieszkańców Grajewa uczestnicy Hufca Pracy przygotowali ulotki, które zawierały informacje o tym jak przygotować się na wystąpienie gwałtownego ocieplenia. Jedna z uczestniczek Hufca Pracy udała się wraz z wychowawcą do Środowiskowego Domu Samopomocy „Pomocna dłoń” w Grajewie, by przekazać przygotowane materiały informacyjne, a także podkreślić jak niebezpieczne mogą być upały dla osób starszych, jakie mogą być ich skutki a także uczulić na konieczność nawadniania organizmu. Udar cieplny wywołany jest przegrzaniem organizmu, co spowodowane jest wysoką temperaturą i odwodnieniem. Najbardziej na upały narażone są osoby w podeszłym wieku, ale także zmęczone, otyłe, przewlekle chore oraz przyjmujące leki, które mogą utrudniać proces termoregulacji. Stosując się do wskazówek zawartych na ulotce można doskonale zapobiegać przegrzaniu organizmu i jego dalszym konsekwencjom.

Zwróćmy uwagę na to, czy w najbliższym otoczeniu nie ma osób, którym trudno jest o siebie zadbać w tych upalnych dniach, a jeśli zauważymy oznaki przegrzania organizmu niezwłocznie wzywajmy pomoc, gdyż szybko udzielona może uratować nie tylko zdrowie, ale też życie.

Grajewo: uwaga na upały – „Pomocna dłoń” z materiałami informacyjnymi  Grajewo: uwaga na upały – „Pomocna dłoń” z materiałami informacyjnymi  Grajewo: uwaga na upały – „Pomocna dłoń” z materiałami informacyjnymi  Grajewo: uwaga na upały – „Pomocna dłoń” z materiałami informacyjnymi

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Laska – wychowawca Hufca Pracy w Grajewie