„Wspaniali” z misją do spełnienia

W ósmym odcinku reality show „8 Wspaniałych” bohaterowie rozliczali się z własną przeszłością, nie zapominając o swoich bliskich. Droga do przemiany wiodła poprzez pomoc innym. Między innymi poznali historię Ani, młodej wdowy z dwójką dzieci, której pomogli przeprowadzić generalny remont domu, a przy okazji także w swoim życiu.

Duchową przemianę poprzedziły liczne zadania sprawnościowe. Dzień zaczął się bowiem od porannego treningu. Po treningu przyszła pora na pierwsze zadnie w stolarni. Zaskakujący był przedmiot, który musieli wykonać – kij golfowy. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie, pod czujnym okiem stolarza współpracującego z Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Rafała Romanowicza, zorganizowano mecz golfowy.

Następnie bohaterowie spotkali się z młodą wdową, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Pani Ania ma trudną sytuację, bo mąż był żywicielem rodziny i ogromnym wsparciem dla niej i ich dzieci. Jej synowie tęsknią za tatą, a najtrudniejsze było to, aby wyjaśnić im czym jest śmierć. Kobieta wyznała nawet, że wolałaby sama umrzeć. Jej dom jest w tragicznym stanie i wymaga gruntownego remontu. Ta niezwykle wzruszająca historia poruszyła „Wspaniałych”, którzy podjęli się tego zadania, aby pani Ania jak najszybciej mogła stanąć na nogi. W remoncie pomagał im instruktor robót wykończeniowych z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu Sebastian Gazda oraz uczestnicy OHP.

Jednak remont uniemożliwił brak funduszy. Dlatego też panowie skorzystali z profesjonalnej pomocy instruktorki nauki zawodu piekarza z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy Haliny Czajkowskiej i nauczyli się wypiekać chleb na naturalnym zakwasie. Cel był taki, aby go sprzedać i zebrać pieniądze na dalsze prace. Uczestnikom udało się zmierzyć z handlem i osiągnąć sukces. Na początku sprzedaż szła dość opornie, ale w końcu udało się osiągnąć sukces.

Program „8 Wspaniałych” został zrealizowany w lutym 2020 roku przy współpracy Telewizji Polskiej S.A z Komendą Główną OHP. Każdy z odcinków odbywa się przy zaangażowaniu kadry instruktorskiej i wychowanków Ochotniczych Hufców Pracy.

W programie zostało bowiem nagranych ośmiu instruktorów praktycznej nauki zawodu z różnych jednostek organizacyjnych OHP. Wszystko po to, by zasygnalizować możliwości realizacji przysposobienia zawodowego prowadzonego przez OHP dla młodzieży z problemami w realizacji standardowego cyklu nauki. W każdym z odcinków uczestniczy walczą też o odzyskanie pewności siebie, uświadomienie sobie swoich wad, samoakceptację, czyli zagadnień spójnych z elementami procesu wychowawczego OHP.

Wszystkie odcinki programu są również dostępne w serwisie vod.tvp.pl