#ZostańwDomu! Bądź zdrów!

Uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy,

Minister Zdrowia orzekł, że powstrzymanie rozprzestrzeniania epidemii, a tym samym zdrowie i przyszłe losy nasze, naszych bliskich, znajomych wymaga dokładanego stosowania się do zaleceń opracowanych na podstawie doświadczeń z różnych krajów. Rząd zdecydował, że od 20 kwietnia 2020 roku zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Planowane jest znoszenie obostrzeń w czterech etapach.

Przeczytaj i stosuj dla własnego zdrowia.

  • Każda osoba powyżej 13 roku życia może przemieszczać się bez dorosłego, ale zachowując odległość od innych pieszych co najmniej 2 metry.
  • Noś ze sobą dokument, w którym jest wskazana twoja data urodzenia (prawo jazdy, dowód osobisty lub legitymacja szkolna).
  • Przemieszczanie się w celach rekreacyjnych jest dozwolone, ale z zachowaniem dystansu i zasłanianiem nosa i ust.
  • Lasy i parki są otwarte, z kolei place zabaw będą nadal zamknięte.
  • Jeżeli robisz zakupy w sklepach stacjonarnych to tylko z rodzicem lub opiekunem. Pamiętaj o zasadzie – w sklepach do 100 mkw. – 4 osoby na stanowisko kasowe, a w sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na powierzchni 15 mkw.
  • Limit osób w miejscach kultu religijnego zwiększono do 1 osoby na 10 mkw.

Ponadto:

  • Jeśli choć jeden z domowników ma zaleconą kwarantannę to obowiązuje ona wszystkich domowników jednocześnie.
  • Jeśli przebywasz na kwarantannie to jesteś zobowiązany do zainstalowania aplikacji „Kwarantanna domowa” wspierającej nadzór nad przestrzeganiem zasad kwarantanny.
  • Za złamanie zakazów lub nieprzestrzegania kwarantanny grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Pamiętaj! Zdejmowanie obostrzeń, nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z przestrzegania obowiązujących ograniczeń.

Obecnie na kwarantannie przebywa 30 uczestników i 8 pracowników OHP. Kolejny z pracowników, który zachorował na COVID-19, był leczony w szpitalu i szczęśliwie dochodzi do zdrowia pozostając jednak na dodatkowej kwarantannie. Kiedy ktoś z nas jest kierowany na kwarantannę, za każdym razem sprawdzamy, czy miał kontakt z innymi osobami z Ochotniczych Hufców Pracy. Prosimy o zgłaszanie wychowawcom każdego przypadku skierowania na kwarantannę, przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa lub leczenia w związku z epidemią.

Kolejne etapy będą wprowadzane w tempie zależnym od nowych przypadków zakażeń i sytuacji w szpitalach. 4 maja br. nastąpił drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Tuż po majówce zostały otwarte centra handlowe, hotele i obiekty z miejscami noclegowymi, biblioteki, muzea, galerie sztuki, a także przywrócono świadczenie opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej. Z kolei od 6 maja br. umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń, od 18 maja br., możliwe jest stacjonarne działanie restauracji i kawiarni (z ograniczeniami); otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne; dopuszczone zostały treningi na stadionach, kortach tenisowych, w ośrodkach sportu. Czwarty etap obejmuje otwarcie teatrów i kin (z ograniczeniami sanitarnymi), salonów masażu, solariów, siłowni i klubów fitness, a także możliwość organizacji zgromadzeń do 50 osób.

18.05.2020

 

Korzystajmy z nowych możliwości z zachowaniem wskazanych zaleceń.

Fakt, że czujesz się dobrze nie oznacza, że nie stanowisz zagrożenia dla innych!

#ZostańwDomu!

Noś maseczkę! Nie zarażaj i nie narażaj!

 


Na zdjęciu u góry: Uczestnicy 11-19 Hufca Pracy w Słupsku, którzy zgodnie z ogólnopolską akcją #ZostańwDomu aktywnie spędzają czas w okresie kwarantanny społecznej.