Zdobyli nowe kompetencje

Grupa młodzieży ze szczecineckiego Hufca Pracy (Zachodniopomorska WK) podsumowała 3 czerwca 2019 r. dwutygodniowy staż w e.V. Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V. we Frankfurcie nad Odrą, który został zrealizowany w ramach projektu „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość”.

Celem projektu było podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników, zwiększenie ich mobilności na rynku pracy, a także podniesienie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Realizacji celów sprzyjały bardzo dobre warunki zapewnione przez partnera projektu. W kuchni wyposażonej w nowoczesny sprzęt młodzież pod okiem Egona Richtera uczyła się nie tylko podstaw gotowania, ale poznała dania kuchni niemieckiej i brandenburskiej oraz przyrządzała bardzo wykwintne potrawy. Nauczyła się stosować różne techniki i metody obróbki żywności, korzystać z profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu, piec pieczywo z różnych ziaren. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zasadom zachowania higieny w pracy oraz zastosowaniu ziół w kuchni.

  

Podczas stażu młodzież zdobyła również doświadczenie w zakresie współpracy w międzynarodowym zespole. Każdego dnia po zajęciach praktycznych instruktor prowadził zajęcia językowe i teoretyczne o kuchniach świata, a także sprawdzał poziom przyswojonej wiedzy z zakresu słownictwa gastronomicznego w języku niemieckim, francuskim i angielskim. Natomiast o bogaty program kulturowy zadbał koordynator grupy z ramienia BFW Michael Ritter.

Uczestnicy zwiedzili Frankfurt nad Odrą i Berlin, gdzie poznali najciekawsze zabytki tych miast. W Berlinie duże zainteresowanie uczestników wzbudziła wizyta w Muzeum Figur Woskowych Madame Toussauds, gdzie mogli oglądać rzeźby znanych artystów, polityków czy sportowców. Duże wrażenie zrobiło też AquaDOM & SEA LIFE – największe akwarium w Berlinie. Wspaniałym doświadczeniem dla uczestników projektu był jednodniowy wyjazd do Tropical Island – tropikalnej wyspy pod dużym namiotem, gdzie przez wiele godzin młodzież korzystała z dostępnych tam atrakcji i basenów. W wolnym czasie młodzież miała możliwość wyjścia na kręgielnię, jak również zobaczyć park dzikich zwierząt. Nie odbyło się też bez wspólnego grillowania. Chętni korzystali także z siłowni, bilarda, grali w tenisa i w piłkę siatkową.

Dużo emocji przysporzył uczestnikom egzamin końcowy weryfikujący nabytą wiedzę i umiejętności, które zostały ocenione bardzo wysoko. Podczas uroczystego zakończenia wszyscy otrzymali stosowne certyfikaty.