Zanim przyjadą goście

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Strzelcach Krajeńskich (Lubuska WK) młodzież przygotowuje się do dziewiątej praktyki wikliniarskiej w Nowym Tomyślu, która odbędzie się w dniach od 17 do 21 września br. w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Wyjazd jest nagrodą za odpowiednią postawę oraz zaangażowanie młodzieży w naukę i działania Ośrodka. Obecnie grupa przygotowuje materiały i narzędzia wikliniarskie, które mają ułatwić jej pracę przy wyrobie koszy. Uczestnicy intensywnie uczą się też języka niemieckiego i ukraińskiego, poznają zwyczaje oraz kulturę Niemiec i Ukrainy, gromadząc wiedzę i wyszukując ciekawostki na temat historii wikliniarstwa, jak i samej sztuki wyplatania różnych elementów z wikliny.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać tajniki wyrobu przedmiotów ozdobnych i użytkowych za pomocą zaplatania wikliny. Tematem tegorocznego projektu jest wyrób koszy wyściełanych, więc już teraz powstają wzory i wykroje wyściółki, która będzie później wykonywana.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży było zwiedzanie Nowego Tomyśla, gdzie zawód koszykarz-plecionkarz jest jeszcze niezwykle popularny, a samo miasto ozdobione pięknymi rzeźbami z wikliny staje się atrakcją jedyną w swoim rodzaju.