Z panią poseł w Brukseli

W nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa da się lubić” poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Gosiewska zaprosiła trzy absolwentki Hufca Pracy w Strzelinie (Dolnośląska WK) na kilka dni do Brukseli.

Kalina Bednarz, Marta Machij i Alicja Zaród wraz z wychowawcą Katarzyną Wachowską miały okazję na przełomie września i października zwiedzić nie tylko Parlament Europejski i Brukselę, ale również Brugię i Mastricht w Holandii. Mieszkały w Ośrodku Wakacyjnym „Millennium” (Centre Polonais de Vacances) Polskiej Macierzy Szkolnej w malowniczym miasteczku Comblain La Tour, którego powstanie jest efektem wieloletniej, bezinteresownej pracy społecznej belgijskich działaczy polonijnych.

Wspólnie z poseł Beatą Gosiewską zwiedziły położoną w północno-zachodniej części Belgii Brugię, zwaną z powodu wielkiej liczby kanałów flamandzką Wenecją, gdzie podziwiały zabytkowe średniowieczne centrum umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W drodze do Brugii młodzież zatrzymała się w Ostendzie, która jest jednym z najbardziej znanych nadmorskich belgijskich uzdrowisk.

bruksela2  bruksela3

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Brukseli, a w szczególności spacer po Grand Place i podziwianie kamieniczek, XV-wiecznego ratusza, Manneken Pis, katedry św. Michała i św. Guduli oraz Ossegem Park. Młodzież odwiedziła również Atomium – monumentalny model kryształu żelaza. Ostatni dzień uczestniczki spędziły w Maastricht w Holandii, gdzie podziwiały posąg d’Artagnana w Aldenhofpark, Entre Deux i znajdującą się tam księgarnię ulokowaną w dawnym kościele dominikańskim, a także rynek z Ratuszem zbudowanym w XVII wieku przez Pietera Posta. Nie obyło się bez możliwości spróbowania belgijskich przysmaków – gofrów, frytek z różnymi sosami oraz belgijskiej czekolady.