• Kontrast strony

„Świat jest piękny w każdym wieku” – przekonali się o tym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” oraz seniorzy z Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych za sprawą projektu realizowanego przez młodzież OHP z Elbląga (Warmińsko-Mazurska WK) w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

W skład zespołu projektowego weszło 5 uczestniczek elbląskiego Hufca Pracy, które na co dzień uczą się zawodu fryzjera w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Przyszłe fryzjerki wraz ze studentami Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych odwiedzali Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka”, pomagając w zmianie wizerunku i nastawienia do życia przebywających tam pensjonariuszy. Oprócz wykonania usług fryzjerskich i kosmetycznych, uczennice pomagały seniorom uwierzyć, że też mają coś do powiedzenia, że mogą być zaangażowani w życie społeczne, aktywni w mediach społecznościowych i być piękni jako dojrzali ludzie.

Podsumowaniem trwającego pół roku projektu był pokaz mody utrzymany w stylu cygańskim. Był czerwony dywan, wielobarwne suknie, wyraziste makijaże, bogactwo dodatków, swoboda, i to co w tym projekcie najważniejsze – poczucie międzypokoleniowej solidarności.

– Seniorzy bez obaw oddali się w nasze ręce. Wykonaliśmy im makijaże, fryzury, dobieraliśmy odpowiednie stylizacje. Wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy. A od czego zaczęła się ta przygoda? Odwiedzając starsze osoby mieszkające w Domu Pomocy Społecznej zauważyłyśmy, że jest tam grupa ludzi samotnych i przygnębionych. Pandemia jeszcze bardziej to nasiliła. Chciałyśmy im pomóc. Postanowiłyśmy zacząć od zmiany wyglądu, będącej pierwszym krokiem do zmiany siebie, nastawienia do życia i codzienności. Nie chodziło nam tylko o pokazanie jak są piękni, ale jak są silni i otwarci na zmianę. Nowy wygląd to tylko impuls, symbol, czy też dobry początek – mówi jedna z uczestniczek projektu.

– To był niesamowity pokaz mody. Obfitował w wiele wzruszeń i pozytywnych emocji. By zatrzymać te wspomnienia na dłużej zorganizowaliśmy seniorom sesję fotograficzną. Zdjęcia niebawem ukażą się w formie fotoksiażki – dodaje Dorota Perlejewska Komendant Hufca Pracy w Elblągu.

5_Świat jest piękny w kżdym wieku
6_Świat jest piękny w kżdym wieku
7_Świat jest piękny w kżdym wieku
1_Świat jest piękny w kżdym wieku
4_Świat jest piękny w kżdym wieku
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.