Delegacja Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z udziałem zastępcy Wojewódzkiego Komendanta OHP Kazimierza Ostaszewskiego i wychowawców Hufca Pracy w Lublinie wraz z pocztem sztandarowym OHP 3 sierpnia wzięła udział w uroczystościach  106 rocznicy bitwy Legionów Polskich z armią rosyjską pod Jastkowem.

Uroczystości rozpoczęły się w Lublinie od 18-kilometrowego marszu z Lublina do Jastkowa, zorganizowanego przez lubelskie koło Związek Piłsudczyków. Po południu na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie odprawiono mszę św. w intencji legionistów i wszystkich bojowników, którzy polegli w walce o wolność Polski. Po mszy odbył się uroczysty Apel Poległych, wojsko oddało salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze u stóp pomnika legionowego. Po części oficjalnej uroczystość przeniosła się do pobliskiego parku, gdzie odbyła się część artystyczna i poczęstunek. Organizatorem uroczystości była Wójt Gminy Jastków Teresa Kot.

W bitwie pod Jastkowem odznaczył się 4. pułk piechoty legionowej, który zyskał miano Czwartaków. Bitwa była zacięta i krwawa. Czwartacy okupili zwycięstwo 70 poległymi w boju żołnierzami, ponad 300 było rannych. Polegli spoczywają na jastkowskim cmentarzu legionowym.

ja2

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.