
Jedną z najważniejszych decyzji człowieka jest wybór zawodu. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie "Co będę robić w przyszłości?". W tym celu do Rzeszowa przyjechała 24 osobowa grupa młodych ludzi z Litwy, Ukrainy, Gruzji i Polski w ramach realizacji projektu pn. „Mobilność edukacyjna – szansą na poznanie nowoczesnych zawodów świata”.
Jego celem była wymiana doświadczeń w zakresie sposobów poszukiwania pracy, wiedzy o zawodach oraz budowanie stosunków i wzajemnych relacji opartych na zderzeniu z inną kulturą i mentalnością.
Od 12 do 17 września uczestnicy aktywnie brali udział w zajęciach i warsztatach: „Magiczny świat sztuki tworzonej kawą, „Mój wymarzony zawód", „My na europejskim rynku pracy –trendy i wyzwania", „Gotowi na krok w nieznane”. Doradcy zawodowi oraz pośrednik pracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie wspólnie z młodzieżą opracowali mapę zawodów oraz poznawali wyzwania europejskiego rynku pracy. Duże zainteresowanie uczestnicy projektu wykazali podczas zajęć z zakresu umiejętności poszukiwania pracy w rzeszowskim Centrum Aktywizacji Zawodowej. W siedzibie Domu Polonii wolontariusze Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych INPRO z Francji, Turcji i Kazachstanu poprowadzili zajęcia integracyjne oraz warsztaty międzykulturowe pn. „Szanujmy innych, a będą szanowali nas”. W ramach projektu uczestnicy zwiedzali ciekawe zakątki Podkarpacia, poznawali jego historię, kulturę oraz walory krajobrazowe, przyrodnicze i architektoniczne. Podczas wyjazdu w Bieszczady zwiedzili Zaporę Elektrowni Wodnej na Jeziorze Solińskim – największą w Polsce budowę hydrologiczną. Następnie młodzież udała się do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. Zastępca Komendanta Renata Trybus wraz z kadrą pedagogiczną i wychowankami powitała gości z zagranicy oraz przedstawiła działalność Ośrodka.
W ramach projektu odbyła się również 16 września wystawa pn. "Kalejdoskop zawodów" podsumowująca realizację działań z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, społeczności lokalnej oraz mediów. Komendant Wojewódzki Jerzy Cypryś powitał zaproszonych gości, podziękował młodzieży, która z dużym entuzjazmem popularyzuje kulturę i tradycję swoich krajów oraz jest otwarta na nowe znajomości, na poznanie nowoczesnych zawodów, ciekawa historii i tradycji swoich rówieśników z innych krajów.
Gościem honorowym wydarzenia był I Radca/Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Gruzji w RP Teimuraz Purtseladze. Uczestnicy w urozmaicony sposób zaprezentowali trendy na współczesnym rynku pracy oraz branże i zawody przyszłości. Na zakończenie wymiany każdy uczestnik otrzymał Unijny Certyfikat Youthpass. Spotkanie stworzyło możliwość wymiany doświadczeń, przyjrzenia się sposobom funkcjonowania organizacji partnerskich, zrozumienia metod ich działań, a także było okazją do inspiracji nowych inicjatyw na przyszłość.
Uczestników z czterech krajów reprezentowali: Sofio Rezniczenko, Dyrektor Centrum Współpracy Polsko-Gruzińskiej z Gori, Georgij Bekmurzin, Prezes Pozarządowej Organizacji „ART-MOST” z miasta Dniepr, Sabina Gwozdowicz, nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie na Litwie oraz Wiesław Wiktor, starszy wychowawca 9-19 Hufca Pracy w Dębicy. Wnioskodawcą i realizatorem projektu było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie, a koordynatorem Walentyna Turowska, specjalista ds. programów. Projekt był finansowany z programu Erasmus+.