Wakacje w Szczawnicy

Podziwianie Pienińskiego Parku Narodowego z flisackiej tratwy, wizyta na zamku w Niedzicy i wędrówki po górach. Między innymi takie atrakcje czekały na podopiecznych Ochotniczych Hufców Pracy z Pszczyny, Pyskowic i Bielska Białej, którzy wzięli udział w siedmiodniowej wycieczce do Szczawnicy.

Uczestnicy zamieszkali w szczawnickim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Zaczęło się od spaceru promenadą wzdłuż potoku Grajcarek.  – Mogliśmy się odprężyć i odstresować po podróży – mówili młodzi turyści.

Wycieczka objęła także zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego z pokładu flisackiej tratwy. Spływ Dunajcem trwał dwie godziny. Po południu goście z OHP zwiedzili pobliski wodospad zwany „Zaskalnik”. Następnego dnia czekała jedna z większych atrakcji tej wycieczki – zwiedzanie zamku w Niedzicy.

Przewodnik ciekawie opowiedziała o jego historii. Dowiedzieliśmy się również, że zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta”, do seriali telewizyjnych takich jak „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. Później zwiedzaliśmy ruiny zamku w Czorsztynie, ale żeby do nich się dostać musieliśmy przepłynąć gondolami Jezioro Czorsztyńskie – dodają uczestnicy.

Młodzieży z OHP udało się także zdobyć najwyższy szczyt w Pieninach Środkowych, czyli Trzy Korony. –  Trasa momentami była bardzo trudna, ale było warto. Panorama, która rozpościerała się ze szczytu wynagrodziła nasze zmęczenie – oceniają. Była też kąpiel w wodach górskiego potoku i przepyszne naleśniki w karczmie.

Wyjazd został sfinansowany z konkursu grantowego Komendy Głównej OHP na organizację wakacyjnych form wypoczynku.