Szkoła przetrwania tylko dla „Asów”

20-osobowa grupa młodzieży ze Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP uczestniczyła w obozie survivalowym w Serpelicach, który został zorganizowany w ramach projektu „Aktywny wypoczynek z OHP” dla młodzieży z Hufców Pracy w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Końskich, Pińczowa i Jędrzejowa.

Młodzieży towarzyszyli wychowawcy z 13-1 HP w Skarżysku-Kamiennej, Ireneusz Kasprzyk, który pełnił rolę kierownika obozu oraz Anna Tkacz z 13-3 HP w Kielcach.

W trakcie dwutygodniowego pobytu dla młodzieży, Szkoła Przetrwania „As” w Serpelicach (woj. mazowieckie) zaplanowała wiele atrakcyjnych zajęć m.in. z zakresu strzelectwa, terenoznawstwa, łucznictwa, kajakarstwa, wspinaczki czy paintballu. Wszystkie zajęcia odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

 

Program obozu obejmował również wyprawy krajoznawcze m.in. do Mielnik, Kalwarii Podlaskiej oraz wycieczki statkiem po Bugu. Dodatkowymi atrakcjami było m.in. kino letnie, marsz patrolowy, ogniska, czy wspólne gotowanie.

Już w pierwszym dniu obozu, jego uczestnicy mieli okazję poznać sposoby rozniecania ognia, budowę broni i technikę celowania. Zorganizowano także spływ kajakowy oraz zajęcia praktyczne obejmujące zjazd po linie przez rzekę. Następnie na młodzież czekała nauka wiązania węzłów, zakładania uprzęży i zapoznawania się  ze sprzętem alpinistycznym.

 

Najważniejszym punktem tego dnia było szkolenie z zasad pierwszej pomocy. Prowadzone ono było przez wykwalifikowanego instruktora oraz policjantkę, która opowiadała o zagrożeniach, jakie mogą spotkać młodzież w różnych sytuacjach. Następnie uczestnicy mieli okazję postrzelać z łuku oraz broni pneumatycznej. Wyzwaniem była także budowa szałasu z materiałów dostępnych w lesie przy użyciu siekiery, maczety i sznurka.

 

W przedostatni dzień obozu, jego uczestnicy spotkali się z Beatą Biały, Dyrektor Wykonawczym ds. wychowania i współpracy międzynarodowej oraz Sławomirem Męciną – Dyrektora Biura Kształcenia i Wychowania z Komendy Głównej OHP w Warszawie. Ostatnią atrakcją byłą wycieczka do Kalwarii Podlaskiej i Sanktuarium Męki Pańskiej.