Świąteczny czas

Uroczyste spotkania wigilijne, jasełka, świąteczne zajęcia, warsztaty i konkursy oraz udział w bożonarodzeniowych przedsięwzięciach to jedne z licznych wydarzeń, w których tuż przed świętami Bożego Narodzenia biorą udział uczestnicy oraz kadra Ochotniczych Hufców Pracy w całej Polsce.

Dolnośląska WK

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna z udziałem Wojewódzkiego Komendanta OHP Bernadetty Brożyny, uczestników, absolwentów z różnych roczników, kadry pedagogicznej oraz przedstawicieli władz powiatowych i samorządowych, Policji, oświaty, a także instytucji i organizacji współpracujących z jednostką.
Po wspólnej modlitwie, złożono sobie życzenia i przełamano się opłatkiem. Na stole wigilijnym gościły świąteczne przysmaki przygotowane przez uczestników kształcących się w zawodzie kucharza. Następnie wychowankowie przedstawili jasełka bożonarodzeniowe i zaprosili do wspólnego śpiewania kolęd.

  

54 prace wykonane różnymi technikami napłynęły na wojewódzki konkurs artystyczny pn. „Bombka z motywem świątecznym” zorganizowany przez Dolnośląską WK i Hufiec Pracy w Dzierżoniowie. Prace oceniała komisja w składzie: Paulina Wojciechowska-Cudak, Izabela Fiedler, Anna Bylicka oraz Małgorzata Szczypka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Kałafut z Hufca Pracy w Jaworze, drugie – Daria Danilewicz z Hufca Pracy w Bielawie, a trzecie – Aleksy Mikła z Hufca Pracy w Strzelinie.

  

Kujawsko-Pomorska WK

Uczestnicy i kadra Kujawsko-Pomorskiej WK, a także zaproszeni goście spotkali się 11 grudnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu przy wspólnym stole wigilijnym. Wśród obecnych byli m.in.: ks. Biskup Wiesław Śmigiel, Wiceprezydent Grudziądza Jarosław Gurbin, Starosta Powiatu Grudziądzkiego Adam Olejnik, radna Powiatu grudziądzkiego Bożena Nadworna, zastępca Komendanta Policji w Grudziądzu Tomasz Szczygieł, Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski, dyrektor MOPR w Grudziądzu Jolanta Zarębska, dyrektor Zespołu Szkół Włocławskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Cogito” Alina Kozłowska, Duszpasterz Wojewódzki OHP ks. Kamil Pańkowiec, dyrektorzy szkół z Grudziądza oraz ościennych gmin.

Zebranych powitała Wojewódzka Komendant OHP Małgorzata Taranowicz, a następnie zaprosiła na przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez koło teatralne pod opieką pedagoga grudziądzkiego Ośrodka. Złożyła też życzenia niezapomnianych, a przede wszystkim zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie oraz wytrwałości w realizacji marzeń w nadchodzącym Nowym Roku. Błogosławieństwa na zbliżający się czas Bożego Narodzenia udzielił ks. Biskup Wiesław Śmigiel. Po przełamaniu się opłatkiem oraz złożeniu życzeń wszyscy zasiedli do stołu wigilijnego.

Lubelska WK

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to w jednostkach Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP okres tradycyjnych spotkań opłatkowych. Przy wspólnym stole spotkali się uczestnicy, kadra, absolwenci, współpracownicy i przyjaciele OHP. Uroczyste wigilie odbyły się w Hufcach Pracy w Chełmie, Puławach, Kraśniku, Łukowie, Świdniku, Lublinie, Biłgoraju, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim. Spotkaniom towarzyszyły występy artystyczne młodzieży. Czytano Ewangelię, łamano się opłatkiem, składano świąteczne życzenia oraz śpiewano kolędy. Nie zabrakło też św. Mikołaja.

Przed świętami Bożego Narodzenia dla uczestników z jednostek opiekuńczo-wychowawczych Lubelskiej WK zorganizowano konkurs na kartkę bożonarodzeniową. Spośród 63 kartek za najładniejsze uznano siedem prac. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Flis z HP w Kraśniku – grupa wychowawcza OHP w Janowie Lubelskim, drugie – Dominika Antoniewicz z HP w Chełmie, a trzecie – Weronika Socha z HP w Lublinie. Wśród wyróżnionych znalazły się: Wiktoria Wiatrowska z HP w Kraśniku, Sylwia Rębisz z HP w Kraśniku – grupa wychowawcza OHP w Janowie Lubelskim, Mirella Szostak z HP w Kraśniku i Joanna Stec z HP w Świdniku. Laureatów i wróżonych uhonorowano nagrodami rzeczowymi.

Zanim prace trafiły na etap wojewódzki, w jednostkach odbywały się zajęcia plastyczne, na których młodzież wykonywała kartki nawiązujące tematycznie do obrzędów, zwyczajów oraz symboli związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Małopolska WK

W spotkaniu opłatkowym zorganizowanym 18 grudnia przez 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie, które odbyło się w Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów, wzięli udział zastępca Małopolskiej WK OHP Bożena Rążewska, kierownik Zespołu Programów Europejskich Jolanta Król, kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Ewa Opałek-Śnieg, przedstawiciele szkół współpracujących z hufcem, kierownicy Miejskich Dziennych Domów Pomocy, redaktorka tygodnika nowohuckiego „GŁOS”, pracodawcy oraz kadra i uczestnicy. Obecna była także grupa seniorów, która realizowała razem z młodzieżą hufca projekt w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pn. „Aktywne jest życie staruszka”. Podczas uroczystości uczestnicy, którzy wykazywali się aktywnością w wielu dziedzinach i brali udział w konkursach, otrzymali nagrody i wyróżnienia.
Komendant Hufca Pracy Agnieszka Jędrzejek przedstawiła prezentację multimedialną, w której podsumowała działalność jednostki w mijającym roku oraz podziękowała wszystkim za pomoc i współpracę.

  

Młodzież, kadra, duszpasterze, a także przedstawiciele instytucji współpracujących spotkali się 17 grudnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu na uroczystej Wigilii Małopolskiej WK OHP. Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej, celebrowanej przez Duszpasterza Wojewódzkiego OHP ks. Rafała Bobka. Następnie, już w nowosądeckim Ośrodku, odbył się występ kapeli, złożonej z uczestników i absolwentów jednostki. Zebranych powitał Wojewódzki Komendant Krzysztof Świerczek, który podsumował też osiągnięcia hufców i Małopolskiej Komendy w 2019 roku. Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla laureatów wojewódzkiego konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Podzielono się opłatkiem i złożono życzenia. Nie zabrakło też tradycyjnych wigilijnych potraw, które przygotowała młodzież na warsztatach gastronomicznych.

16 grudnia w siedzibie Małopolskiej WK OHP rozstrzygnięto wojewódzki konkurs na kartkę bożonarodzeniową. Komisja w składzie: zastępca Wojewódzkiego Komendanta Bożena Rążewska, kierownik Zespołu kształcenia i wychowania Ewa Opałek-Śnieg oraz specjalista Monika Czubik w obecności Wojewódzkiego Komendanta OHP Krzysztofa Świerczka, dokonała oceny 94 prac nadesłanych z 17 jednostek opiekuńczo-wychowawczych. Głównymi kryteriami oceny były: zgodność prac z tematem konkursu, staranność wykonania, bogactwo wykorzystania środków wyrazu plastycznego, inwencja twórcza oraz ogólne walory artystyczne. Pierwsze miejsce zajęła Justyna Wastag z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu, drugie – Piotr Szczepaniec z 6-36 Hufca Pracy w Skomielnej Białej, a trzecie – Paweł Kania z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu. Wyróżniono też: Paulinę Jarecką z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu, Dominikę Sztyler z Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Sabinę Janik z 6-8 Hufca Pracy w Krakowie, Łucję Wojtas z 6-34 Hufca Pracy w Starym Sączu, Darię Czyrwik z 6-17 Hufca Pracy w Oświęcimiu, Dominika Michałka z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini. Uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym odbędzie się podczas Wojewódzkiego Spotkania Wigilijnego Małopolskiej WK OHP.

  

Zespoły i soliści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne podczas wojewódzkiego IX Przeglądu Kolęd i Pastorałek Uczestników OHP, którego organizatorem była Małopolska WK i Hufiec Pracy w Skomielnej Białej. Młodzież wykonała zarówno dobrze znane kolędy i pastorałki, jak i utwory dawne, zapomniane, związane z regionem Podhala czy Sądecczyzny. Dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny oceniało jury w składzie: Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek (przewodniczący), instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniu Elżbieta Pasierb, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu Izabela Handzel, członek Związku Podhalan, aktorka Teatru im. Franciszka Macioła Jadwiga Gacek oraz dyrektor Szkoły Branżowej nr 1 w Rabce-Zdroju Andrzej Błachut.

W kategorii „Zespół” pierwsze miejsce zdobyli uczestnicy Hufca Pracy z Limanowej, drugie – zespół „Trio” z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce, a trzecie – podopieczni Hufca Pracy w Starym Sączu. Wśród solistów najlepsza była Patrycja Przystał z oświęcimskiego Hufca Pracy, drugie miejsce należało do Igora Gajdy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie, a trzecie – do Agnieszki Leżoń z Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej. Przyznano również sześć wyróżnień indywidualnych. Kończąc Przegląd Wojewódzki komendant OHP Krzysztof Świerczek złożył młodzieży oraz gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Uroczyste spotkanie wigilijne Hufca Pracy w Niepołomicach rozpoczęło się od mszy św. w miejscowym Kościele p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, którą celebrował Duszpasterz Wojewódzki ks. Rafał Bobek. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: zastępca Wojewódzkiego Komendanta Małopolskiej WK OHP Bożena Rążewska, proboszcz parafii p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników ks. Stanisław Mika, a także przedstawiciele lokalnych instytucji – dyrektor Wydziału Edukacji MiG Niepołomice Wiesław Bobowski, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki Marzena Stawarz, Komendant Policji podinsp. Tomasz Joniec, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Gąsłowski, dyrektor Biblioteki Miejskiej Joanna Lebiest, dyrektor CKZiU Bożena Kruk, dyrektor Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II Barbara Wiśniowska oraz pracodawcy oraz uczestnicy hufca.

Po powitaniu przez komendant niepołomickiego hufca Zuzannę Polańską, goście złożyli wszystkim życzenia świąteczne, w tym młodzieży – wielu sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Uczestnicy zaprezentowali program artystyczny związany z tematyką nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wręczono również nagrody uczestnikom biorącym aktywny udział w konkursie zorganizowanym przez niepołomicki hufiec pt. „Jan Paweł II – patron OHP” oraz konkursie Młodzieżowego Centrum Kariery w Niepołomicach i 6-2 Hufca Pracy „Poznaj swoje prawa w pracy”. Po części oficjalnej i przełamaniu się opłatkiem zebrani zasiedli do wieczerzy wigilijnej.

  

Uczestnicy 6-8 Hufca Pracy w Krakowie wzięli udział wraz z wychowawcami w corocznym spotkaniu wigilijnym, które odbyło się w krakowskiej restauracji „Eden”. Przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Następnie zasiedli do specjalnie udekorowanych stołów, na których znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne. Po uroczystej wieczerzy odbyło się wręczenie upominków dla uczestników szczególnie zaangażowanych w życie hufca. Ponadto przedstawiciele Rady Młodzieży wręczyli pracodawcom i przedstawicielom zaprzyjaźnionych szkół świąteczne świece.

W Gorlicach spotkanie rozpoczęło się od powitania młodzieży i świątecznych życzeń, które w imieniu kadry i swoim złożył komendant hufca. Po odczytaniu Ewangelii zebrani przełamali się opłatkiem składając sobie serdeczne życzenia. O wystrój hufca oraz świątecznego stołu zadbały uczestniczki jednostki. Ponadto młodzież przyłączyła się do wspólnego kolędowania z uczestnikami biorącymi udział w zajęciach muzycznych w ramach Koła Artystycznego.

W 6-6 Hufcu Pracy w Proszowicach rozpoczęto od tradycyjnego ubrania choinki. Komendant Anna Nowicka przypomniała jak ważne jest pielęgnowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i w imieniu kadry podziękowała młodzieży za pomoc w organizacji spotkania. Następnie połamano się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. W rodzinnej atmosferze zebrani usiedli przy świątecznym stole i wigilijnych potrawach. Na koniec wszyscy wraz z hufcowym zespołem muzycznym „Forte” zaśpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki.

  

Mazowiecka WK

Wolontariusze z mazowieckich jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP przekazali rodakom mieszkającym na Białorusi i Wileńszczyźnie ponad 2000 bożonarodzeniowych paczek. Młodzi ludzie pamiętają o tych, którzy walczyli za wolną Polskę i w wyniku politycznych decyzji pozostali za wschodnią granicą. Osoby te do dziś pielęgnują pamięć o Ojczyźnie, dbają o przetrwanie polskiej tradycji i kultury. Uczestnicy OHP z wielkim zaangażowaniem wsparli inicjatywę Fundacji „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Polskiej Fundacji Narodowej. We wszystkich jednostkach OHP odbywały się zbiórki najpotrzebniejszych produktów spożywczych, chemicznych, medykamentów oraz środków opatrunkowych. Organizatorzy przekonali się, że na ludzi „dobrej woli” zawsze można liczyć, gdyż efekty przerosły oczekiwania. Do akcji przyłączyły się szkoły, partnerzy lokalni, rodzice, pracodawcy, wychowawcy, instruktorzy oraz kierownictwo Mazowieckiej WK OHP.

Z zebranych darów młodzi wolontariusze przygotowali świąteczne paczki, które – w miniony weekend 14 i 15 grudnia – zawieźli na Litwę i Białoruś. – Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To była solidna dawka pozytywnych emocji – odwiedziny w domach Polaków mieszkających na Kresach, wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem – te chwile na długo pozostaną w pamięci. Nasi rodacy potrzebują nie tylko naszej pomocy, aby godnie przeżyć święta, potrzebują – przede wszystkim – naszej pamięci. Dla Polaków tu żyjących takie wyrazy wsparcia i życzliwości są bardzo potrzebne. Wywołują łzy szczęścia i wzruszenia, radość w sercach i tak wiele pięknych wspomnień – komentowali wolontariusze z Mazowsza.

Podkarpacka WK

Własnoręcznie upieczone pierniki oraz bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia przekazała 18 grudnia młodzież i kadra Hufca Pracy w Jarosławiu, podczas wizyty w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miasta, jak również u dyrektorów szkół, szerokiego grona pracodawców oraz przedstawicieli jednostek współpracujących z jednostką. Życząc sobie owocnej współpracy w Nowym Roku, delegacja OHP wręczała także kalendarze ścienne OHP na 2020 rok.

46 prac wykonanych różnymi technikami nadesłała młodzież z podkarpackich jednostek Ochotniczych Hufców Pracy do Wojewódzkiej Komendy OHP w Rzeszowie w ramach konkursu na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wyniki ogłoszono 13 grudnia, a prace oceniała komisja w składzie: Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś, jego zastępca Renata Trybus oraz Duszpasterz Podkarpackiej WK ks. Czesław Matuła.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Duż z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, drugie – Julia Dziedzic z dębickiego hufca, a trzecie – Gabriela Przybyła z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie. Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia pięciu uczestnikom.

W świątecznym nastroju odbył się 11 grudnia w Klubie Bohema w Rzeszowie Festiwal Artystyczny dla uczestników podkarpackich jednostek OHP. Po przywitaniu zebranych przez Wojewódzkiego Komendanta OHP Jerzego Cyprysia, swoje talenty na scenie zaprezentowało 28 młodych ludzi. Oceny dokonało jury w składzie: dyrektor Teatru Maska w Rzeszowie Monika Szela, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie Jolanta Niżańska oraz nauczyciel tejże szkoły Małgorzata Walkiewicz. Pierwsze miejsce przyznano Aleksandrze Dobosz z 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu (piosenka „Mario, czy już wiesz”), drugie – Gabrieli Fornal z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie (piosenka „Nie było miejsca dla Ciebie”), a trzecie – Dawidowi Gurgaczowi i Annie Śniegoń z 9-8 Hufca Pracy w Sanoku (piosenka „Świąteczny klimat”). Ponadto wyróżniono Sarę Płaziak i Jolantę Kostkę z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (recytacja „Od Mikołajek do Nowego Roku”), a także Kacpra Foksa z 9-19 Hufca Pracy w Dębicy (beatbox „Pada śnieg”).

Wojewódzki Komendant Podkarpackiej WK OHP Jerzy Cypryś, jego zastępca Renata Trybus oraz młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu wraz z wychowawcami wzięli udział w uroczystym Opłatku Maltańskim, który odbył się 10 grudnia w Dworze Kombornia. Opłatek Maltański to uroczyste spotkanie wigilijne organizowane od 2002 roku przez Zakon Maltański. Akcja polega na zaproszeniu do świątecznego stołu m.in. osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych oraz obdarowaniu ich prezentami.

Wydarzeniu patronował honorowo Metropolita Przemyski abp Adam Szal oraz Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Jerzy Baehr. Wśród obecnych znaleźli się także: proboszcz parafii Kombornia ks. Andrzej Wydrzyński, wychowankowie Domów Dziecka w Długiem i Miejscu Piastowym oraz podopieczni i przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”.

Gości powitali gospodarz Dworu Ryszard Skotniczny oraz reprezentant Zakonu Maltańskiego. Następnie swoje przemówienie wygłosił Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Cypryś, zwracając uwagę na potrzebę refleksji i radości podczas przygotowywania się do świąt Bożego Narodzenia. Modlitwę poprowadził Metropolita Przemyski abp Adam Szal, który przypomniał fragment „Opowieści o trzech drzewach”. Metropolita poświęcił także opłatki i złożył wszystkim życzenia. Po świątecznym posiłku młodzież z OSiW z Iwonicza oraz wychowankowie z domów dziecka zaprezentowali program słowno-muzyczny. Na koniec do uczestników zawitał Mikołaj z prezentami.

Podlaska WK

Uczestniczka Hufca Pracy w Zambrowie Klaudia Ogórkowska zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Magia Aniołów, Mikołaja i Śnieżynki” zorganizowanym przez zambrowski Miejski Ośrodek Kultury. Nagrodzone prace – zestaw trzech ozdób choinkowych w postaci aniołka, Mikołaja i skrzata zostały wykonane na warsztatach bożonarodzeniowych. Ocenie podlegała kompozycja, użyte materiały, estetyka wykonania, pomysłowość i zgodność z tematem. Klaudia zwyciężyła w kategorii – młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

  

Pomorska WK

Kartki, ozdoby świąteczne oraz stroiki wykonała młodzież na wojewódzki konkurs rozstrzygnięty 17 grudnia w 11-7 Hufcu Pracy w Gdańsku. Swoje prace nadesłali uczestnicy Hufców Pracy z Lęborka, Starogardu, Gdańska, Gdyni, Nowego Dworu Gdańskiego, Słupska (11-19) i Bytowa, a także Ośrodków Szkolenia i Wychowania z Tczewa i Człuchowa. Do oceny prac konkursowych zaproszono kierownik ds. kształcenia i wychowania PWK OHP Sylwię Jankowską oraz kierownik Biblioteki Miejskiej w Brzeźnie Joannę Redmann-Żukowską. W kategorii „ozdoba” pierwsze miejsce zajęła Nikola Jarmołowicz z 11-5 HP w Lęborku, II – Wiktoria Sztybór z 11-7 HP w Gdańsku, zaś III – Monika Graff z 11-18 HP w Nowym Dworze Gdańskim. W kategorii „stroik świąteczny” najlepsza była Inez Etmańska z 11-5 HP w Lęborku, druga – Beata Pelowska z 11-20 HP w Bytowie, a trzecie miejsce zajął Michał Czaja z 11-4 HP w Starogardzie Gdańskim. Najpiękniejszą kartkę wykonała Karolina Zajączkowska z OSiW w Tczewie, drugie miejsce zajęła Ewa Sochaczewska z 11-18 HP w Nowym Dworze Gdańskiego, zaś trzecie – Patrycja Pakuła z 11-18 HP w Nowym Dworze Gdańskim. Celem konkursu było kultywowanie polskich tradycji świątecznych, rozwijanie zdolności plastycznych, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości, zainspirowanie do pracy twórczej, zachęcanie do samodzielnego poszukiwania informacji o tradycjach i kulturze regionalnej oraz promowanie młodzieży uzdolnionej plastycznie.

  

Śląska WK

W siedzibie Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP rozstrzygnięto 16 grudnia wojewódzkie konkursy świąteczne na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową oraz Najpiękniejsze Ozdoby Świąteczne. Na pierwszy z nich wpłynęły 144 prace wykonane przez uczestników z jednostek z Siemianowic Śląskich, Tychów, Pszczyny, Gliwic, Pyskowic, Jaworzna, Rybnika, Bielsko-Białej, Żywca, Skoczowa, Częstochowy, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Po burzliwych dyskusjach w gronie członków komisji wyłoniono zwycięzców. Na podium, zaczynając od pierwszego miejsca, uplasowali się: Oliwia Zjawiona z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Częstochowie, Justyna Kolasa z Hufca Pracy w Żywcu oraz Klaudia Mikulec z pszczyńskiego hufca.

Spośród prac nadesłanych na drugi konkurs: choinek, bombek, stroików, stajenek, reniferów, pracownicy Śląskiej WK, którzy weszli w skład komisji, przyznali pierwsze miejsce Laurze Gorczowskiej z częstochowskiego ośrodka, która wykonała szopkę. Drugie miejsce zajęli Damian Kalita, Karol Kruczek, Dawid Burzan, Kamil Grzechca z pyskowickiego hufca (choinka). Trzecie miejsce za świąteczne renifery otrzymał Piotr Adamczyk z Hufca Pracy w Rybniku. Głównym celem konkursów było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie wyobraźni, wrażliwości twórczej oraz umożliwienie uczestnikom przedstawienia własnej wizji tradycji.

Spotkanie wigilijne Śląskiej WK odbyło się przy okazji obradującej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Dąbrowie Górniczej Wojewódzkiej Rady Programowej. Przybyłych powitała kierownik Ośrodka Ilona Boba. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł Robert Warwas, I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, radna Sejmiku Śląskiego Alina Nowak, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec, Krajowy Duszpasterz OHP ks. prałat Jarosław Sroka oraz przedstawiciele lokalnych instytucji.

Wojewódzki Komendant OHP Waldemar Januszewski oraz Duszpasterz Wojewódzki OHP ks. Jacek Gancarek złożyli wszystkim obecnym świąteczne życzenia zarówno na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, jak i Nowy Rok. Ks. Jacek Gancarek wygłosił Ewangelię oraz poprowadził modlitwę. Następnie zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia, po czym zasiedli przy wigilijnym stole.

Spotkanie uatrakcyjnił występ artystyczny uczestniczki pyskowickiego Hufca Pracy zdobywczyni pierwszego miejsca w tegorocznym wojewódzkim przeglądzie kolęd i pastorałek OHP w Skoczowie.

Świętokrzyska WK

W świątecznej atmosferze w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie odbyło się 12 grudnia uroczyste spotkanie wigilijne, w którym wzięli udział uczestnicy, pracownicy, a także pracodawcy i absolwenci. Obecni byli również m.in. Wojewódzki Komendant ŚWK OHP Jacek Sabat, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Doradca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha, Duszpasterz Wojewódzki OHP ks. Dariusz Jarliński oraz dyrektorzy placówek i organizacji współpracujących z ośrodkiem.

Wychowankowie zaprezentowali jasełka, w których przybliżyli cud narodzin Jezusa Chrystusa, doskonale wcielając się w role Maryi, Józefa, Heroda, pasterzy. Wojewódzki Komendant OHP Jacek Sabat złożył zebranym życzenia zdrowych i radosnych świąt oraz sukcesów w pracy oraz w nauce w nadchodzącym 2020 roku. Po wspólnej modlitwie poprowadzonej przez ks. Dariusza Jarlińskiego i błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Podczas wieczerzy wigilijnej na stole gościły tradycyjne potrawy, m. in. zupa grzybowa, smażony karp, pierogi z grzybami, śledź, barszcz czerwony. Nie zabrakło także świątecznych wypieków przygotowanych przez uczestników jędrzejowskiego ośrodka. Biesiadowaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie.

11 grudnia w siedzibie Świętokrzyskiej WK rozstrzygnięto wojewódzki konkurs na kartkę i ozdobę bożonarodzeniową. Wzięło w nim udział łącznie 80 uczestników ze wszystkich jednostek opiekuńczo-wychowawczych, którzy wykonali 87 prac: 40 kartek bożonarodzeniowych i 47 świątecznych stroików. Komisja w składzie: zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Lucyna Brelska, starszy specjalista ds. kształcenia Mirosław Gocał, specjalista ds. wychowania Bożena Barwinek, rzecznik prasowy Anna Kozłowska-Bidas, starszy specjalista ds. programów unijnych Paweł Adamczyk oraz Wojewódzki Duszpasterz OHP ks. Dariusz Jarliński miała bardzo trudny wybór. Prace uczestników były efektem wielu godzin pracy, bogatej wyobraźni, kreatywności, zastosowania ciekawych materiałów i technik plastycznych. W konkursie pojawiły się przepiękne szopki, stroiki świąteczne, eko ozdoby, bombki, wykonane ciekawymi technikami choinki. Każda ozdoba była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Najpiękniejsze kartki wykonały ex aequo Patrycja Zwierzchowska z 13-3 Hufca Pracy w Kielcach i Nikola Sap z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie. Drugie miejsce należało ex aequo do Aichy Żelawskiej z OSiW w Pińczowie i Klaudii Stępień z OSiW w Jędrzejowie, a trzecie również ex aequo – Daniela Kurzawy i Karoliny Pawełczuk z OSiW w Starachowicach. W tej kategorii wyróżniono Kacpra Frąka z Kielc i Roksanę Rozmanowską z Pińczowa.

W kategorii „ozdoba bożonarodzeniowa” pierwsze miejsce przyznano ex aequo Krystianowi Drabikowi z Pińczowa i Nikoli Sap z Jędrzejowa; drugie – ex aequo Karolowi Celniakowi z Kielc i Karolinie Pawełczuk ze Starachowic; trzecie – ex aequo Grażynie Gil z Końskich i Mariuszowi Cioskowi z Jędrzejowa. Wszystkie prace uświetnią Wojewódzką Wigilię OHP, która odbędzie się 17 grudnia br.

Wielkopolska WK

W wielkopolskich jednostkach Ochotniczych Hufców Pracy od początku grudnia odbywały się spotkania świąteczne, podczas których przy wspólnym wigilijnym stole zasiadali m. in. uczestnicy i ich rodzice, pracownicy OHP, wychowawcy, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze samorządowe, pracodawcy oraz przedstawiciele kościoła, którzy prowadzili modlitwę i udzielali błogosławieństwa. Młodzież prezentowała tradycyjne jasełka lub programy artystyczne o bożonarodzeniowej tematyce. Składano sobie również życzenia i dzielono się opłatkiem. Wymieniano się także świątecznymi upominkami.

19 grudnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Próchnowie odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym oprócz uczestników ośrodka, ich rodziców i wychowawców, uczestniczyli także Duszpasterz Wielkopolskiej WK OHP ks. Piotr Wąż, Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz Wojewódzki Komendant OHP Adam Pękarski.
Z kolei w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Chraplewie spotkanie wigilijne przebiegło pod hasłem „Jest taki dzień (…) w którym gasną wszelkie spory”, podczas którego uczestnicy wraz z wychowawcami zaprezentowali przedstawienie pt. „Urodziny Jezusa”. W tych uroczystych okolicznościach Ambasador Towarzystwa Hipolita Cegielskiego Andrzej Fromberg wręczył Komendantowi Adamowi Pękarskiemu Medal „Labor Omnia Vincit” za działalność oraz wsparcie dla młodzieży należącej do struktur Ochotniczych Hufców Pracy.
Natomiast kierownik niechanowskiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania podczas spotkania świątecznego, które odbyło się 17 grudnia podkreśliła, że święta to najlepszy czas, żeby pojednać się z bliźnimi i spędzić ten czas z rodziną. Część oficjalna zakończyła się poczęstunkiem przy wspólnym stole.

Świąteczna atmosfera i uroczysty nastrój wypełniły także spotkania wigilijne, które odbyły się w Hufcach Pracy w Kaliszu, Gostyniu, Koninie, Krotoszynie, Wolsztynie, Wrześni, Kole, Kościanie, Ostrzeszowie, Lesznie, Ostrowie Wielkopolskim, Turku oraz Słupcy. Wspólnie śpiewano kolędy, podsumowywano mijający rok, składano sobie życzenia, dzielono się opłatkiem, degustowano wigilijne potrawy i przede wszystkim spędzano czas w radosnej atmosferze.

Ponadto podczas spotkań wigilijnych w Kole i Ostrowie Wielkopolskim wręczone zostały dyplomy oraz nagrody przyznane uczestnikom za udział w konkursie hufcowym na najpiękniejszą kartkę świąteczną.

 

Zachodniopomorska WK

W jednostkach Zachodniopomorskiej WK OHP odbyły się spotkania wigilijne z udziałem uczestników, absolwentów oraz kadry. Zgromadzonych w świąteczny nastrój wprowadziło wspólne kolędowanie, rozmowy o wigilijnych tradycjach, prezentowane jasełka oraz czytanie fragmentów Ewangelii.

Uczestnicy białogardzkiego Hufca Pracy obdarowali zaproszonych gości świątecznymi przysmakami, które przygotowali podczas warsztatów dekorowania pierników oraz ręcznie wykonanymi kartkami. Wtedy również rozstrzygnięto etapu lokalnego konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Z kolei podczas spotkania wigilijnego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Barlinku, w którym uczestniczył m.in Komendant Zachodniopomorskiej WK OHP Tomasz Namieciński, nagrodzono młodzież osiągającą wyróżniające wyniki w nauce i wykazującą stuprocentową frekwencję. Doceniono również zwycięzców Turnieju Strzeleckiego o Puchar Kierownika Ośrodka. W szczecineckim hufcu podczas wieczerzy przeprowadzono bożonarodzeniowy quiz z nagrodami.

Uroczyste spotkania przedświąteczne odbyły się również w hufcach w Dębnie, Trzebiatowie, Świnoujściu, Wałczu, Szczecinie, Koszalinie, Policach, Stargardzie Szczecińskim oraz w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Łobzie.

W Hufcu Pracy w Koszalinie rozstrzygnięto 18 grudnia konkurs, w którym zadaniem młodzieży było wykonanie stroików lub ozdób choinkowych. Liczyła się pomysłowość, kreatywność oraz estetyka. Efektem pracy są piękne bombki z papieru, bibuły, wianki i stroiki świąteczne. Młodzież wykazała się dużą fantazją i zaangażowaniem. Poziom był bardzo wysoki i ciężko było jednogłośnie przyznać czołowe miejsca. Autorom wyróżnionych prac przyznano dyplomy oraz drobne upominki.

  

CKiW w Dobieszkowie

Spotkanie wigilijne wychowanków z dyrekcją i kadrą pedagogiczną Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie odbyło się 10 grudnia. Uroczystość rozpoczęła dyrektor Centrum składając obecnym bożonarodzeniowe życzenia. Z kolei młodzież zaprezentowała tradycyjne jasełka pt. „Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina”, do których przygotowywała się już od początku listopada. Wychowankowie uczyli się przedstawianych ról, budowali szopkę, przygotowali dekoracje oraz stroje dla poszczególnych postaci. Po przedstawieniu i wspólnym kolędowaniu wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, która upłynęła w atmosferze życzliwości, radości i spokoju.

 

 

CKiW w Oleśnicy

Zanim wychowankowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy wyruszyli do swoich rodzinnych domów, zasiedli do uroczystego spotkania opłatkowego z kadrą OHP oraz nauczycielami. Obecni byli także proboszcz parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy Marek Janczyszyn oraz ksiądz Wojciech Jednoróg.

Rozpoczynając spotkanie młodzież przedstawiła historię Świąt Bożego Narodzenia, opowiedziała o początkach tradycji oraz zaśpiewała kolędy. Dyrektor Centrum Przemysław Wróbel podziękował zgromadzonym za dotychczasową współpracę oraz złożył świąteczne życzenia. Kilka słów od siebie dodał ksiądz proboszcz, który przypomniał jak ważne jest, aby najbliższy czas był dla nas przypomnieniem o miłości Boga oraz o jego obecności w codziennym życiu. Zebrani podzielili się opłatkiem życząc sobie spokojnych, rodzinnych świąt, a następnie zasiedli do wigilijnego stołu. Dodatkowo młodzież obdarowała gości własnoręcznie wykonanymi bombkami.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wychowankowie oraz pracownicy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy włączyli się do mikołajkowej akcji „Nasza Paka”, której organizatorem jest wrocławski oddział Caritas. Akcja polegająca na zbiórce prezentów dla dzieci z ubogich rodzin ma przynieść obdarowanym uśmiech, ale i uczulić młodych ludzi na pomoc potrzebującym. Młodzież z zaangażowaniem włączyła się do akcji zbierając podarunki: materiały plastyczne, edukacyjne, zabawki, książki, drobne upominki i słodycze. Zebrane prezenty zostały pięknie spakowane i przewiezione do siedziby Caritas we Wrocławiu.