Spotkanie z dziedzictwem kulturowym

Młodzież z toruńskiego Środowiskowego Hufca Pracy, Szkoły Technologii i Biznesu z litewskiej Kretyngi oraz z łotewskiej organizacji z Rujeny – Rujienas Novada Pasvaldiba spotkała się w Toruniu podczas wymiany międzynarodowej w ramach projektu „Let’s Meet With Our European Heritage!”.

Uczestnicy wybrali Toruń nieprzypadkowo. Spotkali się właśnie tam w dniach od 14 do 21 stycznia ze względu na to, że rok 2018 upłynął pod hasłem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a zespół toruńskiej starówki jest wpisany na listę UNESCO.

Swoje pierwsze spotkanie z grodem Kopernika goście rozpoczęli od kibicowania lokalnej drużynie hokeja na lodzie i wędrówki z przewodnikiem po Starym Mieście. Zdobyte informacje były bardzo pomocne w rozwiązywaniu zagadek w przestrzeni miejskiej kilka dni później. Czas na warsztatach we własnych gronie upłynął m.in. na przygotowaniu propozycji programów Rujieny, Kretyngi i Torunia jako potencjalnych kandydatów do miana Europejskiej Stolicy Kultury, czy propozycji wydarzeń kulturalnych związanych z wybranym obiektem wpisanym na listę UNESCO. W Muzeum Etnograficznym uczestnicy zapoznali się z polską kulturą ludową; w Muzeum Piśmiennictwa i Druku w Grębocinie z techniką czerpania papieru i spróbowała pisania gęsim piórem; Dwór Artusa podzielił się wiedzą na temat organizacji wydarzeń kulturalnych, a w ruinach Zamku Krzyżackiego młodzi ludzie strzelali z łuku i wypiekali toruńskie pierniki.

Każdy z uczestników z drobną pomocą lokalnego artysty Iwony Skarzyńskiej stworzył swój ceramiczny zegar z astronomicznym motywem. Z kolei specjalista i miłośnik przyrody Michał Leszczyński zabrał uczestników na spacer po Forcie IV, gdzie przybliżył historię fortyfikacji w Toruniu oraz przygotował bardzo ciekawą prezentację na temat obszarów Natura2000 i nietoperzach, których młodzież poszukiwała w zakamarkach obiektu.

Wyjątkowymi gośćmi w czasie wymiany były dzieci z toruńskiej instytucji Oratorium, które poznały ciekawostki związane z Kretyngą i Rujieną, zobaczyły stroje ludowe, wspólnie spędziły czas na grach i zabawach. Na zakończenie popołudnia kulturalnego każda z czterech grup (uczestnicy wymiany oraz goście) otrzymała jeden egzemplarz gry karcianej „Staropolski Wokabularz” podarowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Wszystkie osoby z projektu otrzymały również pamiątkowe torby z grafiką przedstawiającą toruńską starówkę.