Śląskie wędrowanie

W czwartkowy poranek 2 października blisko pięćdziesięcioosobowa grupa przedstawicieli kilkunastu jednostek Śląskiej WK OHP wyruszyła na kolejny, czternasty pieszy Rajd Górski.

Celem tej inicjatywy było przede wszystkim propagowanie wśród wychowanków OHP turystyki górskiej jako alternatywnej i prozdrowotnej formy spędzania czasu wolnego. Nie bez znaczenia był także integracyjny, przyrodniczy i duchowy wymiar przedsięwzięcia, gdyż jak mówił św. Jan Paweł II: „Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności”.

Trasa tegorocznego rajdu rozpoczęła się na położonej 934 m n.p.m. Przełęczy Salmopolskiej, zwanej powszechnie Białym Krzyżem i wiodła czerwonym szlakiem na Malinowską Skałę 1152 m n.p.m. Podczas około półtoragodzinnej wędrówki uczestnicy podziwiali jesienne, górskie pejzaże. Wychodnia na Malinowskiej Skale jest najlepiej rozpoznawalnym symbolem Beskidu Śląskiego, już w latach 70 XX w. odnotowana została jako pomnik przyrody nieożywionej. W stokach góry znajduje się m.in. Jaskinia Malinka, odkryta w 1970 roku, z korytarzami o długości 16 m.

Po krótkiej regeneracji sił i sfotografowaniu widoków, m.in. na Jezioro Żywieckie, grupa ruszyła grzbietem ku Skrzycznemu przez Kopę Skrzeczańską i Małe Skrzyczne, skąd można podziwiać rozległe panoramy na Beskid Śląski i Żywiecki. Najwyższym zdobytym szczytem było tego dnia Skrzyczne (1257 m n.p.m.), gdzie w schronisku PTTK przyszedł czas na wspólny posiłek, który po wyczerpującej trasie, smakował wszystkim wyjątkowo dobrze. Wyprawę upamiętniono wspólną fotografią na tarasie widokowym.

Tegoroczny rajd był dosyć wymagający, ale młodzieży nie zabrakło zapału i chęci do pokonywania trudności. Rekompensatą z pewnością były wspaniałe widoki i możliwość obcowania z górską naturą.