Samorządowcy w Toruniu

Podczas pierwszego w nowym roku szkolnym spotkania Kapituły Samorządności Młodzieży OHP, które odbyło się w dniach 20-22 listopada w Toruniu, członkowie Rad Młodzieży z Wojewódzkich Komend oraz Centrów Kształcenia i Wychowania wybrali swoich przedstawicieli do Prezydium. W spotkaniu brali udział Komendant Główny Bogdan Ścibut, Dyrektor Wykonawczy ds. wychowania i współpracy międzynarodowej Monika Mizerska-Froń oraz Dyrektor Biura Kształcenia i Wychowania Sławomir Męcina.

W programie zjazdu uwzględniono zajęcia warsztatowe doskonalące umiejętności i kompetencje młodych samorządowców, zwiedzanie Torunia pod katem tradycji i historii oraz jego turystycznych atrakcji, a przede wszystkim wybory do Prezydium Kapituły.

Pierwszego dnia młodzież wzięła udział w grze miejskiej, dzięki której zwiedziła i poznała miasto. Następnie uczestniczyła w warsztatach z umiejętności komunikacyjnych i autoprezentacji przeprowadzonych przez aktorkę toruńskiego Teatru im. Wiliama Horzycy. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie z finalistą programu „Mam talent” torunianinem Kamilem Czeszelem, podczas którego artysta opowiedział o swojej drodze do popularności, o ciągłym rozwoju, swoich autorytetach oraz dążeniu, mimo przeciwności losu, do celu. Gość zaprezentował też swoje umiejętności wokalne na żywo.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy było celem czwartkowej wizyty młodzieży. W tym miejscu w interaktywny sposób promuje się nowoczesną komunikację naukową. Młodzi ludzie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki oraz poznawali prawa przyrody. Wizytówką tej instytucji jest Wahadło Foucaulta, dzięki któremu można obserwować zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jego sercem jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej przez wszystkie kondygnacje od dachu po parter placówki. Po doświadczeniach naukowych młodzi ludzie swoją kreatywność stymulowali w czasie warsztatów z użyciem kart metaforycznych.

 Kadra w tym czasie zdobywała wiedzę z zakresu pozyskiwania środków finansowych na realizację inicjatyw samorządowych ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. Następnie odbyło się spotkanie młodzieży z Komendantem Głównym OHP Bogdanem Ścibutem, podczas którego młodzież opowiedziała, z jakimi problemami się boryka i jakie ma oczekiwania wobec OHP. Komendant zapewnił o wsparciu działań młodzieży i o tym, że uczyni wszystko, by instytucja pomagała młodym ludziom w rozwoju i właściwym funkcjonowaniu po zakończeniu nauki.

Następnie młodzież zwiedziała Żywe Muzeum Piernika oraz odkryła tajemnice Twierdzy Toruń i militarnej historii miasta podczas wizyty w Forcie IV.

Po dniu pełnym emocji odbyły się wybory do Prezydium Kapituły. W wyniku głosowania drugi rok z rzędu Przewodniczym Prezydium został Karol Mulik z Pomorskiej WK, zaś jego zastępcami Zuzanna Radomska (Dolnośląska WK) oraz Angelika Czopek (Małopolska WK).

Ostatniego dnia zjazdu delegaci uczestniczyli w warsztatach, podczas których pod kierunkiem nowo wybranego Prezydium opracowywali wspólną inicjatywą ogólnopolską na rok szkolny 2019/2020. Podsumowano również zeszłoroczną inicjatywę „Sadzimy rośliny pomagamy Ziemi”.

Na zakończenie młodzież oraz kadra uczestnicząca w spotkaniu otrzymali upominki.