Rowerem po górach

W ramach akcji „Aktywny wypoczynek z OHP 2019” grupa dwudziestu uczestników z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach (Świętokrzyska WK) wyjechała na obóz pod nazwą „Rowerem przez Pieniny”, który był finansowany ze środków Komendy Głównej OHP w Warszawie w ramach konkursu grantowego.

Wyjazd był nie lada gratką dla miłośników wycieczek rowerowych, dlatego tych w planie całej imprezy nie mogło zabraknąć. Bazą pobytową młodych turystów był hotel „Pod Jarmutą” w Szczawnicy.

 

Drugi dzień obozu rozpoczął się od gimnastyki porannej. – Po śniadaniu nasz barwny peleton jednośladów wyruszył z hotelu do centrum turystycznego Szczawnicy pod górę Palenica, na której szczyt dostaliśmy się wyciągiem krzesełkowym – mówi Maciej Górski, wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach.

 Po górskich atrakcjach młodzież w centrum miasta miała czas dla siebie. Tam zbierała siły, aby ruszyć w dalszy etap rajdu rowerowego wzdłuż rzeki Grajcarek aż do Dunajca.

– Wieczorem, po kolacji każdy mógł posłuchać krótkiego wykładu na temat znaczenia aktywności fizycznej dla naszego zdrowia – dodaje wychowawca. Wszyscy uczestnicy obozu mogli dokonać także pomiarów ciśnienia krwi i wagi ciała, które przeprowadzili wychowawcy OHP.

Kolejne dni obozu były bardzo intensywne, ale z pięknymi widokami. Wszystko za sprawą spływu górską rzeką na flisackiej tratwie oraz wycieczka do Czorsztyna i Nidzicy. Kolejny dzień to wyprawa w górę rzeki Dunajec. Blisko 40-kilometrowa trasa wiodła ze Szczawnicy brzegiem Dunajca na Słowację, aby mostem za ,,Czerwonym Klasztorem” u podnóża „Trzech Koron” wrócić ponownie do Polski.

Ostatniego dnia obozu sportowo-rekreacyjnego w Szczawnicy uczestnicy pokonali przełom Dunajca pontonami. Następnie rowerami udali się na Słowację, aby pożegnać Pieniny i Szczawnicę.

9 lipca w sali konferencyjnej hotelu „Pod Jarmutą” odbyło się zakończenie obozu sportowo – rekreacyjnego OSiW OHP ze Starachowic w ramach akcji „Aktywny wypoczynek  z OHP 2019”. Obecny na zakończeniu Wojewódzki Komendant ŚWK OHP w Kielcach Jacek Sabat podziękował kadrze obozu za wzorową organizację, atmosferę i pomysł na program.