Rocznica utworzenia Armii Krajowej

Młodzież z Hufca Pracy w Górze (Dolnośląska WK) wraz ze Stowarzyszeniem „Patriotyczna Góra” po raz kolejny postanowiła przypomnieć mieszkańcom, że 14 lutego 2019 r. przypada rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Podopieczni górowskiego hufca ubrani w mundury prowadzili na ulicach miasta akcję „Zakochaj się w AK”, podczas której rozdawali ulotki o Armii Krajowej, jabłka i biało-czerwone róże, a przede wszystkim opowiadali przechodniom o historii Armii Krajowej. Uczestnicy bardzo solidnie przygotowali się do przedsięwzięcia. O Armii Krajowej opowiedzieli im przedstawiciele Stowarzyszenia „Patriotyczna Góra”, jak również udostępnili stroje.

Pamięć dowódców oraz żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność i niepodległość uczcili też wychowankowie Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie (Świętokrzyska WK). Delegacja uczestników wraz z opiekunami udała się pod pomnik jednego z dowódców AK mjr Stefana Gądzio pseudonim „Kos”. Tam zapalono znicze i złożono wiązankę kwiatów w barwach patriotycznych, którą młodzież sama wykonała na zajęciach w kole plastycznym. Uczestnicy przygotowali również gazetkę ścienną, która przybliża wydarzenia tamtych czasów.

  

14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Jej głównym zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania. Armia Krajowa prowadziła walkę głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne, które dokonywały aresztowań i mordów. 19 stycznia 1945 ostatni komendant AK generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. Do dziś AK jest uważana za największą i najlepiej zorganizowaną podziemną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie.