Razem przeciw stereotypom

W Toruniu spotkała się młodzież z hufców pracy z Brodnicy i Inowrocławia z przedstawicielami ukraińskiej organizacji Development center Pangeya Ultima z Winnicy.

Spotkanie odbyło się w dniach 19-26 sierpnia w ramach projektu finansowanego z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. 16 uczestników w trakcie kilku dni poznawało kulturę i tradycję swoich ojczyzn, dyskutowało na temat stereotypów dotyczących płci, grup społecznych oraz swoich narodów.

   

Przed spotkaniem oraz zaraz po nim uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące wzajemnego postrzegania siebie nawzajem. Wspólnie przygotowali plakaty przeciwko stereotypom np. postrzegania osób niepełnosprawnych z Polski i Ukrainy czy pomysłom na wspólne przedsięwzięcia w przyszłości, które zbliżałyby młodzież z obu krajów. W poszerzaniu wiedzy o historii i kulturze pomogły wizyty w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Toruńskiego Piernika, wycieczki po regionie do Inowrocławia (Muzeum Kasprowicza, park solankowy), Brodnicy (zamek brodnicki oraz gospodarstwo ekologiczne BIO Babalscy) czy Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy ukraińskich.

Nie zabrakło zajęć o wspólnej historii polsko-ukraińskiej, warsztatów poświęconych stereotypom – jak się tworzą i jak można nim przeciwdziałać, które przygotowały wolontariuszki z programu EVS Each Volunteer Sharethe Experience. Uczestnicy z kolei zorganizowali dla seniorów z Torunia zajęcia pod hasłem „Popołudnie z kulturą ukraińską”.