Praca nie tylko w wakacje

W jednostkach Ochotniczych Hufców Pracy można znaleźć atrakcyjne oferty pracy oraz dobrze płatne zajęcie zarówno w sezonie, jak i w ciągu całego roku. W tym celu organizowane są liczne kiermasze i giełdy pracy umożliwiające pracodawcy bezpośredni kontakt z odpowiednio dobraną przez pośrednika grupą kandydatów do pracy.

16 września, z inicjatywy sosnowieckiego Punktu Pośrednictwa Pracy (Śląska WK), zorganizowano Punkt Konsultacyjny w Klubie Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pośredniczki pracy z punktów pośrednictwa pracy w Dąbrowie Górniczej i Sosnowca przedstawiły oferty pracy stałej i krótkoterminowej, m.in. w charakterze pracownika produkcji, pracownika magazynu, operatora wózka widłowego, pracownika inwentaryzacji, florysty, kasjera i operatora maszyn. Osoby zainteresowane wypełniły ankiety rejestracyjne oraz pobrały skierowania do pracodawcy. Ponadto doradczyni zawodowa z Młodzieżowego Centrum Kariery w Sosnowcu udzielała porad indywidualnych z zakresu autoprezentacji, przygotowywania do rozmowy kwalifikacyjnej i tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Konsultacje mają na celu pomoc podopiecznym KIS w znalezieniu odpowiedniej pracy i są przeprowadzane cyklicznie, raz w miesiącu (zdjęcie 1).

Tego samego dnia w innej jednostce Śląskiej WK – Punkcie Pośrednictwa Pracy w Jastrzębiu-Zdroju – odbyła się giełda pracy z gliwickim oddziałem firmy Randstad Polska Sp. z o.o. Pracodawca oferował zatrudnienie w charakterze pracownika produkcji. Dzięki przeprowadzonym licznym rozmowom kwalifikacyjnym mógł bliżej poznać potencjalnych pracowników, a bezrobotni mieli okazję zapoznać się z ofertą pracy, a także wymaganiami pracodawcy (dyspozycyjność do pracy od zaraz, chęć i motywacja do pracy). Pracodawca ze swojej strony oferował umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie, bony świąteczne, premie kwartalne, dopłaty do wyżywienia oraz bezpłatny transport.

niepolomice1Z kolei 15 września pośrednik pracy i doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Niepołomicach (Małopolska WK) we współpracy z dyrekcją i pedagogiem szkolnym zorganizowali w Zespole Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach spotkanie, podczas którego przedstawiono uczniom krótkoterminowe oferty pracy. Większość propozycji pracy krótkoterminowej dotyczyła zajęć fizycznych. Nowych pracowników szukają firmy specjalizujące się w hotelarstwie i gastronomii. Szczególne powodzenie miały oferty pracy krótkoterminowej w hipermarketach na stanowisku magazyniera, pracownika hali, jak również pracownika cateringu. Przedsięwzięcie okazało się na tyle udane, że ustalono kolejny termin spotkania (zdjęcie 2).