„Po prostu – podaj łapę”

Młodzież z Hufca Pracy w Rybniku (Śląska WK), w tym jego absolwenci wraz ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu oraz fundacją „Jestem głosem tych, co nie mówią” przygotowali projekt pn. „Po prostu – podaj łapę”, którego celem jest szeroko pojęta pomoc zwierzętom.

Projekt jest finansowany z Europejskiego Korpusu Solidarności i w jego ramach realizowane są następujące przedsięwzięcia: edukacja dzieci w zakresie opieki nad zwierzętami i ich adopcji oraz nauka właściwych zachowań wobec czworonogów. Współpraca z Fundacją polega na wspólnych szkoleniach i odwiedzinach w schronisku, zakupie karmy i innych artykułów potrzebnych zwierzętom. Ponadto uczestnicy projektu planują pomoc w wyprowadzaniu psów oraz utrzymaniu czystości w schronisku.

Pierwsze warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 9 w Rybniku. Tamtejsi uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się, na czym polega działalność schroniska, jak należy traktować zwierzęta, opiekować się nimi i dbać o ich zdrowie. Mali uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach – chętnie zadawali pytania i z zainteresowaniem słuchali gości. Kolorowali też i ozdabiali zakładki do książek o tematyce zwierzęcej.

Największą atrakcją było spotkanie z dwoma kociakami – Pszczółką i Mają – podopiecznymi fundacji „Jesteśmy głosem tych, co nie mówią”, które czekają na adopcję.

Na pamiątkę spotkania pierwszoklasiści otrzymali odblaskowe breloczki w kształcie zwierząt oraz słodycze.