Pieniny bez nudy

Do słynącej z pijalni wód mineralnych uzdrowiskowej Szczawnicy wybrała się młodzież z Mazowsza w ramach programu grantowego Komendy Głównej OHP „Aktywny wypoczynek z OHP 2019”. 

Młodzi ludzie mieli możliwość podziwiania wzniesionego na wapiennych skałach i dostojnie górującego nad Jeziorem Czorsztyńskim, monumentalnego średniowiecznego zamku Dunajec w Niedzicy, kilkusetletnich, maleńkich drewnianych kościółków i cerkwi.

W planie wycieczki była także wizyta w Grywałdzie, rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, sztucznym zbiorniku retencyjnym, spływ Dunajcem oraz wyprawa na Trzy Korony. Turyści z mazowieckich Hufców Pracy wędrowali także po Gorczańskim Parku Narodowym, zdobywali Turbacz, na zakończenie wjechali kolejką na Gubałówkę. Młodzież, będąc w Zakopanem nie zapomniała odwiedzić jednej z najsłynniejszych polskich nekropolii-Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku.

W Nowym Sączu w tamtejszym muzeum okręgowym odbyły się z kolei warsztaty rękodzieła artystycznego, podczas których można było zapoznać się z technikami tworzenia wyrobów z wikliny oraz plecionkarstwa. Były także lekcje z malowania na szkle. Wycieczka codziennie pokonywała kilometry szlaków, napawając się pięknem przyrody i panoramą Karpat. Wieczorem przy ogniu był czas na słuchanie opowieści i legend o Janosiku, czy o słynnej ucieczce zbójnika Gałajdy z zamku w Niedzicy.