Patriotycznie w teatrze Maska

W Teatrze Maska w Rzeszowie odbył się 4 października wojewódzki etap Przeglądu Pieśni Patriotycznej uczestników z jednostek Podkarpackiej WK OHP, podczas którego wyłoniono reprezentanta na ogólnopolski finał, który odbędzie się 26 października w Skomielnej Białej.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez różne formy artystyczne, a także rozwijanie jej pasji wokalnych z możliwością ich prezentacji oraz promowanie kulturowego i historycznego dziedzictwa kraju.

Swój talent zaprezentowało dziewięcioro młodych ludzi. Podczas eliminacji, oprócz pieśni dobrze znanych, takich jak „Ojczyzno ma” czy „Białe róże”, jeden z uczestników Dawid Gurgacz z 9-8 Hufca Pracy w Sanoku zaśpiewał własny utwór pt. „Patriotic”.

Jury w składzie Małgorzata Walkiewicz, nauczyciel słuchu w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, Natalia Koza z działu edukacji Teatru Maska i Hubert Podgórny, kierownik zespołu szkoleniowo-pedagogicznego w Podkarpackiej WK wyłoniło laureatkę. W Skomielnej Białej Podkarpacką Wojewódzką Komendę OHP będzie reprezentować Aleksandra Dobosz z 9-12 Hufca Pracy w Jarosławiu, która wykona utwór Ernesta Brylla „Aniele mych pradziadów”.

Zainteresowanie konkursem świadczy o tym, że muzyka patriotyczna jest wciąż żywa, a młodzież po raz kolejny udowodniła, że narodowa pamięć i patriotyczna tradycja są dla niej ważne.