„Paczka na Kresy”

Dyrektor Wykonawczy ds. Wychowania i Współpracy Międzynarodowej w Komendzie Głównej OHP Monika Mizerska-Froń wraz z przedstawicielami Mazowieckiej WK wzięła udział w konferencji podsumowującej bożonarodzeniową akcję pomocową dla Polaków na Kresach Wschodnich.

Organizatorami wydarzenia, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, byli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”, Poczta Polska oraz Wojewódzki Komendant Mazowieckiej WK.

Zaproszeni goście ze wzruszeniem wysłuchali wrażeń osób, które brały udział w przekazywaniu paczek na Białorusi oraz Litwie. Dzieląc się wspomnieniami podkreślali, że wyjazd na Kresy był niezwykłym przeżyciem i żadne słowa nie zobrazują emocji, których doświadczyli.

Prezes Zarządu Fundacji Artur Wolter oraz Wojewódzki Komendant Mazowieckiej WK Wiesław Leszko dokonali podsumowania przebiegu akcji, a następnie wraz z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Aurelią Michałowską i wicekuratorem oświaty Dorotą Skrzypek wręczyli koordynatorom przedsięwzięcia podziękowania za wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

Tradycyjnie już akcja była skierowana do Polaków mieszkających na Białorusi i na Litwie. W grudniu 2019 r. odwiedziliśmy mieszkające tam polskie rodziny. Spotykaliśmy się z nimi i przekazaliśmy im bożonarodzeniowe prezenty. Daliśmy w ten sposób wyraz pamięci o naszych rodakach zmuszonych do życia poza granicami swojego kraju – podkreślali organizatorzy przedsięwzięcia.

Zaprosili oni również zebranych do udziału w tegorocznej „Wielkanocnej Akcji Paczka 2020”, która stanowi kontynuację pomocy dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

Konferencji towarzyszył występ Julii Krickiej byłej solistki zespołu Liberamente, działającego przy Parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Białorusi.