Oleśnica: O tym jak zdrowo żyć

W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy przez dwa miesiące realizowano projekt „Zdrowie – moda na całe życie”. Projekt miał na celu promocję zdrowego stylu życia poprzez naukę zasad zdrowego odżywiania, przygotowywania pełnowartościowych posiłków oraz zachęcenia do aktywności sportowej.

Swoją wiedzą chętnie dzieli się zaproszeni do udziału w projekcie dietetyk oraz trenerzy personalni.  W programie znalazły się zajęcia sportowe ze slow joggingu, strzelectwa oraz nordic walking. Wykłady obejmowały szereg zagadnień od podstaw zdrowego żywienia, informacji o witaminach oraz zdrowych dietach, po zdrowe zamienniki soli i cukru.

 

Podczas warsztatów gastronomicznych uczniowie z lokalnych szkół pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu Beaty Bąk przygotowywali zdrowe, a zarazem pyszne dania.

Zamiarem projektu było nauczenie młodzieży przygotowywania szybkich posiłków i przekąsek, które mogliby zabierać ze sobą do szkoły zamiast gotowych fast foodów. Uczestnicy mieli dużo zabawy przy przygotowywaniu kolorowych smoothies, smacznych past kanapkowych, pożywnych lunchboxów czy deserów bez dodatku przetworzonego cukru.

 

Nie zabrakło też porad coacha, który wspierał i motywował grupę projektową oraz poprowadził otwarty wykład o tym, jak znaleźć chęci do zmiany swojego trybu życia na bardziej fit.

Na zakończenie projektu, który zbiegł się z terminem rozpoczęcia wakacji, młodzież będąca jego inicjatorami przygotowała pyszny i pełen witamin poczęstunek dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7. Szkoła bardzo aktywnie współpracowała w ramach realizacji projektu.

 

Projekt miał na celu integrację młodzieży różnych środowisk, aktywizację młodzieży z Centrum oraz promocję jednostki wśród lokalnej społeczności. Warto dodać, że jesienią realizowany będzie kolejny projekt „EkoAktywni w działaniu” w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który będzie obejmował tematy związane z ekologią.