Noc Biologów

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) wraz z kadrą wzięli udział w trzeciej już edycji „Nocy Biologów”, która odbyła się 10 stycznia w budynkach Kampusu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie poprzez wykłady, warsztaty, pokazy, prezentację laboratoriów oraz wystawy tematyczne nauki zajmującej się problematyką przyrodniczą, zdrowiem ludzkim oraz biogospodarką.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach, podczas których omawiano takie zagadnienia, jak: bakterie, które nas otaczają, kwasy kontra zasady oraz zdrowa żywność. Oprócz tego odbyły się liczne quizy i konkursy. Dzięki możliwości samodzielnego wykonania preparatów mikroskopowych podopieczni Ośrodka mogli na własne oczy zobaczyć, co kryje w sobie woda pochodząca z lokalnych rzek.

„Noc Biologów” to największe ogólnopolskie wydarzenie popularyzujące nauki przyrodnicze, które swoje miejsce znalazło po raz kolejny w Krośnie.

  

Ponadto w związku z rozpoczętymi feriami dla uczestników OHP z Iwonicza i Przemyśla zorganizowano zajęcia profilaktyczne poświęcone bezpieczeństwu w czasie zimowego wypoczynku.

Przestrzegano przed nieodpowiednim zachowaniem na stoku narciarskim oraz lodzie, szczególnie w miejscach niestrzeżonych. Rozmawiano też o odpowiednim wyposażeniu podczas zimowych wypraw w góry oraz apelowano, aby we wszystkich działaniach zachować umiar i rozsądek. Kadra przypomniała również zasady udzielania pierwszej pomocy i numery telefonów Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i GOPR-u.