Niecodzienni goście

W dniach 25-26 września Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy gościło niecodziennych przybyszów. Na teren Centrum wjechała kawaleria w sile szwadronu, która bierze udział w konnej wyprawie „Wrześniowy Szlak 1939-2019”.

Po przywitaniu przez młodzież i dyrektora Centrum Karola Sudewicza wojsko rozlokowało się w obozowisku na terenach zielonych obok parku.

„Wrześniowy Szlak 1939-2019” to 700-kilometrowy szlak bojowy Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego z kampanii jesiennej 1939, której celem jest oddanie hołdu poległym i zmarłym żołnierzom kawalerzystom, upamiętnienie walk jakie stoczyli 80 lat temu oraz edukacja patriotyczna. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie KAWALERIA – Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych z Toporzyska k. Jordanowa.

25 września po udanej przeprawie przez Bug w Mielniku szwadron skierował się w stronę Białej Podlaskiej, gdzie jednym z przystanków na trasie marszu, podobnie jak w 1939 roku, była Roskosz.

Kolejnego dnia odbyły się pokazy, prezentacje i prelekcje, w których aktywnie uczestniczyła młodzież ECKiW OHP w Roskoszy. Dzięki tej unikalnej lekcji historii uczestnicy mieli okazję bezpośrednio zaangażować się w obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej, poznać tradycję, historię, bohaterów, broń i umundurowanie Pułku 3 Strzelców Konnych. Największe zainteresowanie wzbudził efektowny pokaz kawaleryjski, który pomimo deszczowej pogody, zgromadził wielu widzów.