Narodowe czytanie w OHP

W ponad dwustu miastach Polski oraz za granicą czytano publicznie 3 września dzieło noblisty Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”, włączając się w ten sposób po raz piąty w akcję Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

kielce4Również uczestnicy i kadra Ochotniczych Hufców Pracy wzięli udział w Narodowym Czytaniu, którego ideą jest popularyzacja  dzieł polskiej literatury i promocja kultury żywego słowa, ale także tworzenie dobrych relacji międzypokoleniowych. Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: Bo to jednoczy nas (…) jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury.

W Świętokrzyskiej WK akcja stała się częścią inauguracji roku szkoleniowego, której gośćmi byli m.in. senator Krzysztof Słoń, poseł Maria Zuba (na zdjęciu u dołu po prawej z zastępcą Komendanta Głównego OHP Renatą Wicha), Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, członkowie Rady Programowej ŚWK OHP, komendanci hufców i reprezentacja młodzieży. Obecna była również zastępca Komendanta Głównego OHP Renata Wicha. Uroczystość miała miejsce w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, a fragmenty „Quo vadis” odczytał wybitny aktor Jerzy Trela (na zdjęciu u dołu z lewej). Spotkanie było także doskonałą okazją do wyróżnienia przez Wojewódzkiego Komendanta OHP Jacka Sabata (na zdjęciu z lewej wraz  z zastępcą Komendanta Głównego OHP Renatą Wicha) przedsiębiorcy pana Leszka Banaczka, wieloletniego pracodawcy młodzieży z OHP, jak również prezesa Stowarzyszenia „Biegacz Świętokrzyski” pana Jacka Wiatrowkiego.

kielce9 kielce5

grudzFragmentów powieści słuchano także w grudziądzkich ogrodach Biblioteki Miejskiej, na której to zaproszenie uczestnicy z tamtejszego Ośrodka Szkolenia i Wychowania (Kujawsko-Pomorska WK)  pomagali w organizacji imprezy i podczas jej trwania. Wyposażeni przez  panią Katarzynę Jabłońską z grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax z Chełmży w kostiumy z epoki malowniczo prezentowali się w ogrodach i na scenie, skąd czytano „Quo vadis”. Jednym z lektorów został wychowawca z Ośrodka pan Jan Stańda (pośrodku wraz z uczestnikami na zdjęciu po lewej).

Dzieło czytano również w jednostkach Małopolskiej Komendy – w hufcach pracy w Oświęcimiu (zdjęcie pierwsze u góry) i Skomielnej Białej oraz Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Trzebini. W Dzierżoniowie (Dolnośląska WK) uczestnicy zapoznali się z treścią lektury na zajęciach wychowawczych w Zespole Szkół nr 2 i otrzymali pamiątkowe pieczątki z logiem NC, a uczestniczka Wiktoria Handwerkier reprezentowała szkołę i hufiec podczas Narodowego Czytania w Klubie Pozytywka przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie. Łódzcy uczestnicy OHP, a zarazem uczniowie Gimnazjum Nr 40 włączyli się do akcji na lekcjach już 2 września.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku (Mazowiecka WK) akcję skierowano głównie do nowo przyjętej młodzieży. Sala świetlicowa zamieniła się w czytelnię, gdzie  mimo tremy młodzi ludzie z powagą czytali kolejne akapity „Quo vadis”. Barwna sienkiewiczowska proza pobudziła do refleksji nad historią, miłością i wiarą…