Na Słowacji o Europarlamencie

27 marca 2019 r. w Bratysławie podsumowano projekt IVOTEU’19 (program Erasmus+), w którym uczestniczyła młodzież z Hufca Pracy w Koszalinie (Zachodniopomorska WK).

Celem projektu było poznanie znaczenia i funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, a przede wszystkim zasad wyborów do Europarlamentu. Było to bardzo duże wyzwanie dla młodzieży OHP nie tylko ze względu na trudny temat, ale przede wszystkim na barierę językową. Zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach w formie warsztatowej wyłącznie w języku angielskim, a podopiecznym koszalińskiego hufca towarzyszyli rówieśnicy z Czech, Słowacji, Węgier i Turcji.

W formacie World Cafe omówiono sześć głównych tematów ściśle związanych z nadchodzącymi wyborami do UE w 2019 r. Poprzez metodę kreatywną, grupy przedstawiły główne frakcje polityczne i partie w Parlamencie Europejskim. Odbyły się warsztaty na temat sztuki dyskusji. Uczestnicy poznali podstawowe zasady debaty, skuteczną argumentację i wskazówki, jak przetrwać w debacie, nawet z bardzo silnym przeciwnikiem. Te zajęcia pozwoliły rozwinąć zdolność młodych ludzi do wyrażania swoich myśli i obrony swoich opinii. Również w formie warsztatowej omówiona została kwestia fałszywych wiadomości i dezinformacji oraz ich wpływ na kampanie polityczne, wybory i społeczeństwo.

  

Jednak najtrudniejszym zadaniem, któremu musieli sprostać uczestnicy koszalińskiego hufca było przygotowanie i przeprowadzenie zajęć na temat wyborów do UE, zasad i wartości procesu wyborczego w UE. Polska grupa przygotowała na ten temat prezentację, w której zawarte zostały informacje na temat partii politycznych w Europarlamencie, ich poglądów oraz kwestia spadku udziału Europejczyków w wyborach do UE. Dużym wyzwaniem było zaangażowanie pozostałych grup do aktywnego udziału w dyskusji na temat przyczyn spadku zainteresowania w wyborach.

Kolejnym zadaniem było przygotowanie wieczoru polskiego, podczas którego zagraniczni partnerzy dowiedzieli się na temat kultury, zwyczajów i historii Polski. Pomimo intensywnego i napiętego harmonogramu młodzież znalazła również czas na zwiedzenie pięknej Bratysławy.