Młodzi, aktywni obywatele

Podopieczni Hufców Pracy z Tarnobrzega i Stalowej Woli (Podkarpacka WK) wraz z uczniami z Zespołu Szkół nr 2 w Złoczowie (Ukraina) brali udział w międzynarodowej wymianie młodzieży pn. „Młody człowiek – aktywny obywatel”.

Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Tarnobrzegu, a celem spotkania, które odbyło się w dniach 23-27 września było zaangażowanie młodych ludzi w praktyczną naukę nabywania kompetencji społecznych i zawodowych, promowanie międzynarodowej współpracy, przełamywanie barier i stereotypów, przestrzeganie zasad demokracji, poznawanie różnorodności kulturowej, rozwijanie zainteresowań i pasji oraz nawiązywanie pozytywnych relacji.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach architektonicznych w Sandomierzu oraz historycznych w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Poznali Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły, prezentujące m.in. terraria z żywymi przedstawicielami rodzimej herpetofauny. Tam – w 1000-litrowym akwarium – mogli podziwiać jaszczurki, zaskrońce oraz ryby i skorupiaki wiślane. Podczas warsztatów architektonicznych w renesansowym zamku w Baranowie Sandomierskim grupa uczestniczyła w kreatywnych lekcjach dworskich manier i savoir-vivre’u, a także programowała robota na zajęciach pn. „Świat Robotyki”.

Młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem wzięli również udział w warsztatach zawodoznawczych w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie poznali proces produkcji porcelanowych figurek, a następnie samodzielnie ulepili różę z masy porcelanowej. Polska i ukraińska młodzież rozwijała również kompetencje zawodowe, obserwując produkcję łodzi żaglowych w stoczni jachtowej Solina Yacht, znajdującej się na terenach dawnej kopalni siarki Jeziórko.

Podczas projektu odbyły się także zajęcia integracyjne, ewaluacyjne, spotkania z doradcami zawodowymi, gra edukacyjna Chłopska Szkoła Biznesu oraz warsztaty plastyczne. Na zakończenie zorganizowano integracyjny Piknik Żeglarski nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Wymiana odbyła się dzięki wsparciu m.in. Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Beneficjentem projektu jest Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP w Rzeszowie, a inicjatorem i koordynatorem – Anna Wiącek-Siek, sp. ds. programów w CEiPM w Tarnobrzegu.