„Cuda, cuda ogłaszają”

To hasło, które w tym roku towarzyszyło organizowanym 6 stycznia w całej Polsce Orszakom Trzech Króli. Do pochodów włączyli się również uczestnicy i kadra Małopolskiej, Podlaskiej oraz Zachodniopomorskiej WK.

Małopolska WK. Barwny korowód przemaszerował ulicami Wadowic z Klasztoru Karmelitów Bosych na Plac Świętego Jana Pawła II, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. W szopce usytuowanej na wadowickim rynku Trzej Królowie wręczyli Dzieciątku Jezus symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Uczestnicy wadowickiego hufca wspólnie z mieszkańcami obejrzeli miejskie jasełka i wzięli udział we wspólnym śpiewaniu kolęd.

W Bochni orszak, do którego przyłączyli się podopieczni i kadra miejscowego hufca, został zorganizowany po raz pierwszy. Z każdej parafii wyszedł osobny orszak jednego z Trzech Króli, a następnie wszystkie połączyły się w centrum miasta, by wspólnie wejść na Plac Sanktuaryjny przy Bazylice Świętego Mikołaja. Tam monarchowie złożyli pokłon przed Świętą Rodziną i zaczęło się wspólne kolędowanie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w uroczystości, która stanowiła doskonałą okazją do podtrzymywania tradycji i wspólnego przeżywania uroczystości Objawienia Pańskiego.

Z kolei wychowankowie małopolskiej jednostki OHP w Skomielnej Białej na przemarsz Trzech Króli wybrali się do pobliskiej miejscowości Rabka-Zdrój. Tam po Mszy Świętej w Kościele Św. Teresy zebrani przeszli do Amfiteatru Miejskiego, by wspólnie kolędować z zespołem góralskim. Uczestnikom wydarzenia rozdawano korony, flagi, śpiewniki i okazjonalne naklejki. Młodzież, kultywując hufcową tradycję, z radością dołączyła do ulicznych jasełek i wielobarwnego pochodu rozśpiewanych kolędników głoszących dobrą nowinę o narodzeniu Chrystusa.

 

  

Podlaska WK. Uczestnicy OHP z Suwałk wzięli udział w uroczystym Orszaku Trzech Króli, który przemieszczał się ulicami miasta od Aquaparku aż pod konkatedrę św. Aleksandra. W pochodzie oprócz wiernych paradowała Święta Rodzina, Trzej Królowie, diabły, anioły oraz zwierzęta. Śpiewano kolędy oraz odgrywano scenki rodzajowe związane z narodzinami dzieciątka Jezus. Orszak zakończył się przed pomnikiem św. Jana Pawła II przemową Prezydenta Suwałk oraz błogosławieństwem ze strony celebrujących uroczystość księży. Młodzież OHP miała również okazję uczestniczyć w kiermaszu „słodkości” na rzecz misji zagranicznych.

Zachodniopomorska WK. W Wałczu marsz, w którym brali udział podopieczni tamtejszego hufca został poprzedzony Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Antoniego. Następnie mieszkańcy, przystrojeni w ciekawe przebrania, przeszli ulicami miasta. Pochodowi towarzyszył śpiew kolęd. Ponadto tamtejszy 100 Batalion Łączności przygotował dla uczestników ciepły posiłek w postaci zupy grochowej.

Z kolei uczestnicy szczecińskiego 16-7 Hufca Pracy mieszkający w pobliżu Gryfina wzięli udział w odbywającym się tam pochodzie oraz włączyli się jako wolontariusze w organizację tego wydarzenia. Część z nich rozdawała tekturowe korony, a inni wydawali ciepłe napoje. Obchody uatrakcyjniła góralska kapela.