Lekcja patriotyzmu

Młodzież z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie (Podkarpacka WK) kształcąca się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 wzięła udział 13 listopada w spotkaniach autorskich w krośnieńskim Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka oraz galerii sztuki Biuro Wystaw Artystycznych.

Właściciel antykwariatu zachęcił uczestników do samodzielnego zapoznania się z niezwykłym wnętrzem i zasobami jego księgozbioru. Następnie miejscowa malarka Marzena Majka, której prace z cyklu „Jesień leśnych Ludzi” obecnie są prezentowane w antykwariacie, opowiedziała o swojej twórczości, obrazach, inspiracjach i wartościach, którymi kieruje się w życiu. Pokazując własne kroniki, zachęcała młodzież do zakładania albumów, dzienników oraz książek przepisów i marzeń.

Klimatyczne wnętrze antykwariatu stanowiło świetną scenerię do zrealizowania kolejnego punktu programu, który polegał na przedstawieniu przez młodzież scenki z Kawiarni Szkockiej – słynnego lokalu we Lwowie, gdzie przesiadywali członkowie działającej na Kresach Wschodnich w II RP Lwowskiej Szkoły Matematycznej skupiającej wokół siebie największych geniuszy.

Następnie w Biurze Wystaw Artystycznych Jacek Ślączka opowiedział młodzieży o swojej książce „Z Krościenka Wyżnego ku niepodległości. Lotna Kompania 4. Dywizji Piechoty porucznika Maczka w walce o granice odrodzonego państwa polskiego” poświęconej żołnierzom z okolic Krosna, którzy walczyli o granice odrodzonego państwa. Interesująca dla uczestników okazała się zaprezentowana, kilkuminutowa animacja plakatowa „ZegarMistrzowie Niepodległej” wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Krośnie. Jest to historia o mieście czasu przełomu w pierwszych latach odzyskanej niepodległości.

Podczas podsumowania młodzież, nawiązując do poznanych postaci i świadectw, próbowała odpowiedzieć na pytanie, czym jest nowoczesny patriotyzm.