Kolejny etap za nimi

W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie (Warmińsko-Mazurska WK) zakończył się kurs zawodowy „Kelner-barman-barista z obsługą kas fiskalnych” oraz „Kosmetyczka z elementami wizażu i stylizacji paznokci”, będące kolejną formą wsparcia dla uczestników ogólnopolskiego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

Zajęcia obejmowały 150-godzin dydaktycznych i składały się z części teoretycznej i praktycznej. Przyszli kelnerzy, barmani i bariści uczyli się m.in. towaroznawstwa, organizacji i techniki obsługi klienta, profesjonalnego nakrywania stołu, zasad komponowania napojów mieszanych i koktajli (mixologii), sztuki rysowania mlekiem (Latte art.), przygotowania i serwowania kaw oraz techniki poprawnego spieniania mleka. W dalszej części szkolenia młodzież nabyła umiejętności związane z obsługą kas fiskalnych i terminala płatniczego.

Kurs był okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które teraz młodzież będzie mogła doskonalić podczas trzymiesięcznych staży zawodowych, realizowanych w lokalach gastronomicznych na terenie Olsztyna, Szczytna i Mrągowa.

Kolejni uczestnicy tego projektu ukończyli kurs w zawodzie kosmetyczki z elementami wizażu i stylizacji paznokci.

W trakcie szkolenia uczestniczki zapoznały się z organizacją pracy i zasadami funkcjonowania salonu kosmetycznego. Poznały także jego wyposażenie, zastosowanie aparatury kosmetycznej oraz metodykę zabiegów. Podczas zajęć praktycznych kursantki wykonywały regulację i hennę brwi oraz przeprowadzały depilację damską i męską. Uczyły się również dbania o paznokcie, skórę wokół nich oraz podstaw stylizacji i zdobienia paznokci w wielu technikach. Ponadto wykonywały przedłużanie rzęs oraz makijaż dzienny i wieczorowy. W programie szkolenia nie zabrakło też zasad pielęgnacji i oczyszczania skóry twarzy, zastosowania masek kosmetycznych oraz technik ich nakładania.

19 sierpnia umiejętności uczestniczek poddane zostały weryfikacji i egzaminowi końcowemu, który zakończył się sukcesem. Kolejnym etapem projektu będą staże zawodowe realizowane w gabinetach kosmetycznych na terenie Olsztyna i Szczytna. Będzie to okazja do doskonalenia zdobytych umiejętności.

Pozostali uczestnicy projektu z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie szkolą się w zawodach sprzedawcy-magazyniera i spawacza metodą TIG141 i MAG135.

  

Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych