Kierunek – Sukces

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania oraz zajęcia z psychologiem to tylko niektóre działania, w jakich mogą uczestniczyć podopieczni chełmskiego Hufca Pracy (Lubelska WK) w ramach projektu pn. „Kierunek? Sukces!”.

Młodzież wzięła już udział w zajęciach dotyczących wolontariatu oraz wizytach studyjnych w ośrodkach wymagających wsparcia wolontariuszy. Odwiedziła również rejonowy oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Chełmie, gdzie wspólnie z podopiecznymi Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta pomagała przy rozładunku żywności przeznaczonej dla potrzebujących rodzin znajdujących się pod opieką PCK. Niezwykłym przeżyciem była wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Nowinach i pomoc w przygotowaniu się jego pensjonariuszy do balu andrzejkowego.

W ramach modułu arteterapii uczestnicy projektu „Kierunek? Sukces!” odwiedzili Kozłówkę, gdzie zwiedzili Muzeum Zamoyskich, powozownię i Galerię Sztuki Socrealizmu. Młodzież miała okazję poznać historię rezydencji od XVIII wieku po czasy współczesne oraz historię właścicieli i rodu Zamoyskich. Podróży w czasie dokonali poprzez obejrzenie wnętrz pałacowych, gdzie zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Dopełnieniem lekcji historii w Kozłówce było zwiedzanie powozowni z ekspozycją poświęconą dawnym podróżom, na której można było zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki.

Znalazł się również czas na zapoznanie się ze zbiorami jedynej w Polsce Galerii Sztuki Socrealizmu. Ta wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczno-artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty ostrzega przed wszelkimi przejawami sztuki sterowanej przez rządy totalitarne. Po historycznej podróży uczestnicy projektu obejrzeli film 3D „Liga Sprawiedliwości”.

Projekt „Kierunek? Sukces!” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.