Jednostki OHP świętują 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

18 maja br., w dniu jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, uczestnicy i kadra jednostek OHP w całym kraju oddali hołd swojemu patronowi.

Kujawsko-Pomorska WK. W czasie epidemii koronawirusa obchody jubileuszu przybrały inny niż dotychczas kształt. We wszystkich jednostkach przygotowane zostały okolicznościowe wystawy dotyczące postaci Jana Pawła II. Ekspozycje można oglądać do końca roku. W Hufcu Pracy w Inowrocławiu przedstawiciele Rady Młodzieży oddali hołd i zapalili znicze przy pomniku Papieża. W Bydgoszczy uczestnicy wykonali kolaż ze zdjęć, który został umieszczony na portalu FB hufca, jak również film upamiętniający Patrona OHP. Przesłali też znane cytaty Jana Pawła II, które są ich drogowskazami w życiu. W Hufcu Pracy w Brodnicy upamiętniono ten wyjątkowy jubileusz wizytą pod pomnikiem oraz zapaleniem znicza. Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu poprzez profil na Facebooku upowszechnił utwór muzyczny poświęcony Papieżowi wykonany przez uczestniczkę Zuzannę Wrzesińską, który spotkał się z dużym uznaniem kolegów i koleżanek oraz kadry OHP. W Ośrodku w Toruniu młodzież wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „STOkrotnie – kartki z życzeniami dla Jana Pawła II”.  Uczestnicy 2-5 HP we Włocławku wraz z wychowawcami zapalili symboliczny znicz przed tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku oraz udali się pod mural przedstawiający Papieża Polaka – patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Na fanpage’ach jednostek przypomniane zostały fakty i ciekawostki związane z wyborem Karola Wojtyły na papieża. Młodzież została też zachęcona do obserwowania strony FB Komendy Głównej OHP, gdzie przez cały dzień, 18 maja, publikowane były najważniejsze fakty z życia św. Jana Pawła II, m.in. te związane z OHP, a na koniec odbył się quiz wiedzy. Dzień jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły był również idealną okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów papieskich „Święty Jan Paweł II w moim życiu” oraz „Od narodzin do świętości – obraz z życia św. Jana Pawła II”.

Łódzka WK. Kadra Hufca Pracy i Młodzieżowego Centrum Kariery w Zduńskiej Woli oraz Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Sieradzu wraz z uczestnikami złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie zebrani wspominali najważniejsze fakty z życia wielkiego Polaka, a w szczególności słowa, które dla wielu stały się drogowskazem.

  

Małopolska WK. Okolicznościowy kolaż ze zdjęć poświęcony św. Janowi Pawłowi II powstał w 6-2 Hufcu Pracy w Niepołomicach. Z kolei uczestnicy 6-5 Hufca Pracy w Krakowie w małych grupach i z zachowaniem szczególnych środków ostrożności udali się na spacer po nowohuckich miejscach pamięci związanych bezpośrednio z Papieżem Polakiem. Również młodzież OHP z Proszowic – podzielona na grupy – odwiedziła pomniki i miejsca poświęcone Ojcu Świętemu, a także szukała informacji i pamiątek z nim związanych.

Uczestnicy 6-8 Hufca Pracy w Krakowie indywidualnie udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a Hufiec Pracy w Myślenicach przygotował okolicznościową wystawę składającą się z różnych eksponatów i prac plastycznych wykonanych przez młodzież.

W Wadowicach, gdzie na uroczystościach obecny był Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agata Kornhauser-Dudą, delegacja miejscowego hufca złożyła kwiaty pod pomnikiem Karola Wojtyły. Późnym wieczorem uczestnicy spotkali się na Placu Jana Pawła II, aby przyłączyć się do inicjatywy Papieskiego Muzeum – Cała Polska śpiewa „Barkę”.

6-24 Hufiec Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowania do obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły rozpoczął już w styczniu. Wtedy to odbyły się zajęcia poświęcone postaci Papieża Polaka, jak również wykonano okolicznościową gazetkę. Ponadto na początku maja młodzież włączyła się w sprzątanie otoczenia papieskiego pomnika przy lokalnej świątyni.

6-25 Hufiec Pracy w Bochni przygotował wystawę oraz gazetkę na temat Patrona OHP. W Limanowej został zorganizowany lokalny konkurs oddający hołd św. Janowi Pawłowi II, a także uczestnicy wzięli udział w obchodach rocznicowych w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. W Hufcu Pracy w Skomielnej Białej odbyło się spotkanie w formie zdalnej podsumowujące działania związane z obchodami 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, m.in. uczestnicy opowiadali o swoich pracach, które zostały przesłane na lokalny konkurs. Ponadto została przygotowana tablica pamiątkowa pod hasłem „100-lecie urodzin Św. Jana Pawła II”.

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu udała się do Starego Sącza przed Ołtarz Papieski, by oddać hołd papieżowi, natomiast młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini odwiedziła pomnik Świętego Jana Pawła II w Libiążu. Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Oryginalnym pomysłem wykazał się 6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu, który za pośrednictwem Internetu zaprosił do wspólnego śpiewania „Barki” – ulubionej pieśni Papieża. Udział w przedsięwzięciu wzięli zarówno uczestnicy i absolwenci hufca, dyrektorzy szkół, w których młodzież się uczy, pracodawcy współpracujący z jednostką, jak również Burmistrz Starego Sącza (link).

Mazowiecka WK. Z okazji jubileuszu, na prośbę Wojewódzkiego Komendanta OHP w Warszawie i w imieniu pracowników Komendy, Mariusz Talarek z Działu Kształcenia złożył kwiaty oraz zapalił znicze na grobie Rodziców Ojca Świętego, św. Jana Pawła II. Grobowiec rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pochowani są tutaj: matka św. Jana Pawła II Emilia z Kaczorowskich Wojtyła (zmarła w 1929 r.), ojciec Karol Wojtyła (zmarł w 1941 r.), brat Edmund Wotyła (zmarł w 1932 r.), a także rodzice matki Ojca Świętego – Feliks i Maria Kaczorowscy oraz trzy inne osoby z rodziny Kaczorowskich.

  

Opolska WK. Hufce pracy z województwa opolskiego czynnie przyłączyły się do obchodów wyjątkowego jubileuszu 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zorganizowano akcję pt. „Podziękowania z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II”. Uczestnicy, absolwenci, wychowawcy i przyjaciele OHP mogą przesyłać swoje życzenia, podziękowania czy refleksje związane z osobą Papieża Polaka. Ponadto w jednostkach przygotowano gazetki ścienne poświęcone Janowi Pawłowi II oraz wystawa dotycząca jego życia, pontyfikatu, wkładu w życie kościoła i historię ludzkości. W Hufcu Pracy w Nysie uczestniczki wykonały utwory dla Jana Pawła II. Podczas spotkań kadry online z młodzieżą w hufcu w Głubczycach zapadła decyzja, że pod szyldem „My Młodzi dla Jana Pawła II” uczestnicy prześlą zdjęcia, na których upamiętnią postać Papieża Polaka. Dodatkowo – podczas uroczystości przygotowanych przez Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego – kadra jednostki złożyła kwiaty pod miejscowym pomnikiem Jana Pawła II. Uczestnicy wzięli też udział w quizie wiedzy o życiu i pontyfikacie papieża zorganizowanym przez Komendę Główną OHP.

  

Z kolei w hufcu w Opolu przypomniano o Inwałdzie, miejscowości – nieopodal Wadowic, gdzie znajduje się wyjątkowy portret Jana Pawła II. Nie dość, że największy na skalę światową, to jeszcze „żywy”, malowany kwitnącymi kwiatami, krzewami i drzewami. Na efekt końcowy składają się nie tylko rośliny, ale też odpowiednio ułożone głazy, kolorowe skały i żwirek zajmujące powierzchnię ok. 3 hektarów. Ogród papieski powstał w 2014 roku jako dowód wdzięczności dla Papieża w związku z jego kanonizacją.

  

Podkarpacka WK. 19 maja uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu upamiętnili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Młodzież wspólnie z wychowawcą Maciejem Mrozkiem, aby oddać cześć patronowi Ochotniczych Hufców Pracy, udała się na teren drewnianego kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Znajduje się tam figura Papieża wykonana z piaskowca, gdzie na ścianie frontowej cokołu umieszczona jest tablica z herbem Jana Pawła II, natomiast na podstawie pomnika przytwierdzona jest tablica o treści: WIELKIEMU POLAKOWI JANOWI PAWŁOWI II PAPIEŻOWI 16.X.1978 – 2.IV.2005 / W HOŁDZIE ZA JEGO ŻYCIE I NAUCZANIE W DNIU BEATYFIKACJI 1.V.2005 / PARAFIANIE Z IWONICZA. Uczestnicy złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicz i odmówili modlitwę.

Podlaska WK. W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Świętego Jana Pawła II uczestnicy wszystkich jednostek podległych Podlaskiej WK m.in. brali udział w ogólnopolskich konkursach – Papieskim „Od narodzin do świętości – obraz z życia św. Jana Pawła II” i literackim „Święty Jan Paweł II w moim życiu”. Rada Młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odwiedziła pomnik papieża (ze względu na pandemię każdy w swoim rodzinnym mieście), gdzie – w imieniu całej społeczności Ośrodka – zapaliła znicze pod pomnikiem oraz zaśpiewała ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barka”. Z kolei podopieczni Hufca Pracy w Grajewie wykonali gazetkę obrazującą dokonania Papieża Polaka. Uczestnicy, którzy zaangażowali się w akcję tworząc gazetkę wrócili myślami do nauk Ojca Świętego i wybrali inspirujące ich materiały. Powstała w ten sposób gazetka skierowana jest do młodzieży korzystającej ze świetlicy środowiskowej hufca. Młodzież z Hufca Pracy w Zambrowie wysłała „światełko do nieba” dla Papieża. Dla uczczenia Jubileuszu również kadra zambrowskiego hufca wykonała gazetkę tematyczną w gablocie na korytarzu jednostki, a jedna z uczestniczek hufca sporządziła w domu prezentację multimedialną pn. „Przesłania Papieża dla młodych”. Została ona udostępniona dla pozostałych uczestników jednostki na portalu społecznościowym. Kadra Hufca Pracy w Łomży stworzyła z nadesłanych przez uczestników zdjęć gazetkę ścienną, zaś wychowankowie białostockiego hufca oprócz utworzenia wirtualnej gazetki odwiedzali portal JP2online. Zachęcali także innych do zapoznania się z serwisem, który ma na celu rozpowszechnienie spuścizny po Janie Pawle II.

Pomorska WK. Delegacja 11-23 Hufca Pracy w Słupsku, wybrana spośród członków Klubu Aktywnych oraz Rady Młodzieży, złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele św. Ottona. Ponieważ obecna sytuacja nie pozwoliła wszystkim chętnym pomodlić się pod pomnikiem, uczestnicy postanowili, w inny sposób, uczcić rocznicę urodzin Karola Wojtyły, m.in. biorąc udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Papieskim. Powstaje również, przepiękny i jakże pracochłonny, portret Jana Pawła II, haftowany metodą krzyżykową. Tuż przed rocznicą kilka osób posprzątało zaniedbane groby na Starym Cmentarzu. Z kolei w siedzibie hufca z materiałów z gazet i kalendarzy, dostarczonych przez uczestników, powstała tablica upamiętniająca pontyfikat Papieża Polaka. Na tablicy można znaleźć zdjęcia, cytaty oraz ciekawostki z jego życia. Ponadto jedna z uczestniczek kształcąca się w zawodzie cukiernika upiekła kremówki papieskie.

  

Również delegacja 11-12 Hufca Pracy w Gdyni złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. W ten sposób oddała hołd, wdzięczność i podziękowanie Papieżowi Polakowi oraz uczciła 100. rocznicę jego urodzin. Na szarfie napisano dedykację „Naszemu Patronowi w 100. rocznicę urodzin – Ochotnicze Hufce Pracy”.

  

Śląska WK. Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, patrona młodzieży OHP Krajowy Duszpasterz OHP ks. prałat Jarosław Sroka, Aneta Noszczyk z Kurii Metropolitalnej oraz wychowankowie, wychowawcy i kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Częstochowie złożyli wieniec oraz zapalili znicze pod pomnikiem papieża na wałach jasnogórskich. Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu ks. prałat Jarosław Sroka odprawił uroczystą mszę św. w intencji o Boże błogosławieństwo i pomyślność dla młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy.

Kadra Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Lublińcu przygotowała z kolei wystawę różnych publikacji prasowych i wydawnictw książkowych poświęconych sylwetce Papieża Polaka.

 

Świętokrzyska WK. Kwiaty pod pomnikami św. Jana Pawła II złożyła kadra Hufców Pracy w Końskich i Kielcach oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pińczowie. Ponadto uczestnicy pińczowskiego Ośrodka włączyli się w zdalne obchody rocznicy 100. urodzin Karola Wojtyły, biorąc udział w konkursach literackich i plastycznych organizowanych przez Komendę Główną OHP i Świętokrzyską WK OHP. W internacie jednostki można też obejrzeć prace plastyczne wykonane przez młodzież metodą pirografii przedstawiające Papieża Polaka – patrona OHP.

  

W rocznicę urodzin Patrona Ochotniczych Hufców Pracy, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie wraz z wychowawcami Janem Hablem i Dawidem Wojtasiakiem oraz przedstawicielami uczestników udali się pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się przed Klasztorem o. Cystersów. Delegacja złożyła kwiaty, wyrażając hołd temu wielkiemu autorytetowi, szanowanemu i kochanemu przez miliony ludzi z całego świata Papieżowi. Po chwili modlitwy odsłuchano „Góralu Ojcze Święty Nasz” – utwór Kordiana czyli Wacława Cieślika, skomponowany z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

  

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach włączyli się w ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II. Młodzież wzięła udział w konkursach tj. plastycznym i literackim. Wychowanki – Milena Ryś i Joanna Orczyk, przybliżyły swoim kolegom sylwetkę patrona Ochotniczych Hufców Pracy. Milena Ryś wystąpiła w wirtualnym chórze online, który zaśpiewał hymn dla Ojca „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Na taki niecodzienny pomysł wpadli parafianie z kręgów Domowego Kościoła w Turce koło Lublina. Zaproszenie do udziału ukazało się w Telewizji Polsatnews i na facebooku. Do udziału w projekcie zachęciła wychowankę kierownik internatu Lucyna Prokop. Milena wykonała hymn do zamieszczonej na facebooku ścieżki dźwiękowej. Filmik z nagraniem wysłano do organizatorów. Ponad sto amatorskich głosów z różnych rejonów Polski i Europy wspólnie zaśpiewało dla Papieża Polaka, składając w ten sposób wdzięczność za wspaniały pontyfikat (link). Nagrania wykonane zostały w warunkach domowych, dlatego ich jakość nie jest profesjonalna, ale najważniejsze jest, że bez względu na wiek Jan Paweł II łączy pokolenia.

Ponadto kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach wraz z kierownik Agnieszką Kuś zapaliła znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy Kościele wszystkich Świętych. Kwiaty pod pomnikiem Patrona OHP przy Kościele p.w. Św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej złożyła też kadra miejscowego hufca.

  

Zachodniopomorska WK. Uczestniczka Hufca Pracy w Świnoujściu zainspirowana życiem i pontyfikatem Papieża Polaka postanowiła uczcić jego pamięć pisząc bardzo osobisty wiersz. Był on dla niej sposobem na zwrócenie uwagi na ważną kwestię związaną z oczekiwaniami innych w stosunku do nas. Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na Jasnej Górze „Musicie od siebie wymagać, nawet, jeżeli inni by od Was nie wymagali” stały się dla niej symbolem walki o swoje marzenia i cele, niejednokrotnie bardzo pochopnie i negatywnie oceniane przez innych. Pisanie jest dla niej sposobem na przekazanie swoich emocji zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych, których werbalizowania młodzi ludzie w dzisiejszych czasach unikają, bądź nie są nauczeni. Tekst wiersza uświadamia nam, jak wielu młodych ludzi nie może wyrażać siebie, gdyż nie mają wewnętrznej siły, bądź są przytłaczani oczekiwaniami innych. Emilia znalazła swój unikalny sposób, by wymagać od siebie, pisze, rysuje, tworzy i jest wobec siebie krytyczna, tak by dalej się rozwijać i doskonalić swoje pasje. – Wiersz jest dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II w podziękowaniu za jego wpływ na życie moje, jak i wielu ludzi, którym w trudnych chwilach swoim pontyfikatem wskazywał drogę – powiedziała Emilia.

 

Wielkopolska WK. Aby uczcić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły wychowawcy jednostek OHP w Wielkopolsce wraz z uczestnikami udali się pod miejscowe pomniki św. Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze oraz oddać hołd patronowi OHP.

  

CKiW w Oleśnicy. Aby uczcić jubileusz 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły delegacja młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP przygotowała tablicę pamiątkową oraz złożyła kwiaty i znicze pod pomnikiem papieża przy Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Ewangelisty Apostoła. W krótkiej uroczystości wzięła także udział dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II, wychowawcy CKiW, siostry katechetki uczące młodzież. Delegacji przewodniczył ksiądz Klaudiusz Kordas. Zebrani odśpiewali ulubioną pieśń papieża „Barkę” oraz odmówili krótką modlitwę. 16 października 2018 roku Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy przyłączyło się do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Wrocławskiej.

CKiW w Pleszewie. W Pleszewie, pod tablicą na Placu Wolności im. Jana Pawła II, upamiętniającą Pielgrzymkę mieszkańców do Watykanu przedstawiciele Centrum Kształcenia i Wychowania złożyli kwiaty i zapalili znicze. – Ojciec Święty słynął nie tylko z walki o godność człowieka i jego prawo do życia. Szczególnie miejsce w jego sercu znalazła młodzież, której poświęcał wiele uwagi. Przykładem jest zainicjowanie przez niego Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się do dziś dnia. Jako patron Ochotniczych Hufców Pracy jest dla naszych podopiecznych wzorem do naśladowania. A dziś, w dniu jego urodzin składamy mu hołd i dziękujemy, że był, ale i też dziękujemy za to, że cały czas nad nami czuwa. – mówi Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum. W marcu 2004 roku Jan Paweł II został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Pleszew. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na murze Domu Pomocy Społecznej przy Placu Wolności umieszczono tablicę. Wyryto na niej słowa Ojca Świętego, które wypowiedział do mieszkańców miasta i gminy po otrzymaniu tego tytułu.

  

ECKiW w Roskoszy. Delegacja Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania z jego dyrektorem Karolem Sudewiczem na czele złożyła kwiaty pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II. Ze względu na panującą epidemię tegoroczna uroczystość miała skromny charakter, zgromadzeni pod przewodnictwem ojca gwardiana Bogdana Augustyniaka pomodlili się i oddali hołd wielkiemu Polakowi.