Happening ekologiczny

Jednostki Ochotniczych Hufców Pracy z Przemyśla (Podkarpacka WK) włączyły się 18 września w dziesiątą, jubileuszową edycję akcji happeningowej pt. „Zamieniamy makulaturę, szkło, plastiki, elektrośmieci na witaminy dla młodzieży i dzieci”.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było upowszechnianie wiedzy ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. Uwrażliwiano mieszkańców na konieczność segregacji surowców wtórnych i recyklingu. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów w zamian za przekazanie surowców szklanych, plastikowych, aluminiowych, makulatury oraz elektrosprzętu można było otrzymać jabłka oraz cukierki.

Nie zawiedli również wolontariusze z przemyskiego Hufca Pracy, którzy brali udział w pracach technicznych, jak przygotowanie stoiska oraz rozdawanie jabłek. Dostarczyli też zebraną w domu makulaturę, plastiki i nieużywany sprzęt RTV. Z kolei pośrednik pracy z Młodzieżowego Biura Pracy oraz wychowawca z 9-13 Hufca Pracy rozdawali ulotki informujące o ofercie OHP, zachęcając jednocześnie młodych ludzi do segregowania odpadów.

Choć akcja symbolicznie organizowana jest zawsze w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w tym roku odbyła się wyjątkowo we wrześniu. Mieszkańcy Przemyśla chętnie i z zaangażowaniem włączyli się do zbiórki, a czas umilały im atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz dzieci i młodzież z przemyskich szkół.

Inicjatorami i organizatorami wydarzenia od wielu lat niezmiennie są Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Przemyskie Centrum Wolontariatu oraz Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Przemyślu.