Fabryka folkloru

Radość z poznawania nowych ludzi, uczenia się od siebie, wspólnej pracy i zabawy. Tak krótko podsumować można atmosferę wymiany międzynarodowej „Fabryka folkloru”, która zakończyła się wraz z końcem wakacji w Pasłęku (Warmińsko-Mazurska WK).

Jednym z zadań podczas trwającej siedem dni wymiany, było przygotowanie i zaprezentowanie wybranego przez siebie regionalnego tańca oraz przyśpiewki. Rówieśnicy z Polski i Ukrainy, poznając nieznane wcześniej obyczaje i tradycje z dnia na dzień, coraz bardziej otwierali się na zagranicznych kolegów, przełamując tym samym barierę językową i kulturową.

W programie projektu znalazły się także warsztaty kulinarne, w trakcie których młodzież przygotowywała dania charakterystyczne dla obszaru Warmii i Mazur i obwodu kijowskiego. Efektem warsztatów będzie film oraz ulotka z przepisami kuchni regionalnej obu krajów, kronika oraz wystawa zdjęć.

W czasie wolnym, młodzież wybrała się na wycieczkę do Gdańska.

Podsumowaniem wymiany międzynarodowej był wspólny występ na scenie festiwalu Pasłęckiego Lata Artystycznego. Popis taneczny na Placu 1000-lecia w Pasłęku spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Gromkie brawa otrzymał uczestnik wymiany z Ukrainy, który na finał zagrał i zaśpiewał piosenkę własnego autorstwa. W wymianie wzięła udział 24-osobowa grupa uczestników z jednostek OHP z terenu Warmii i Mazur oraz ich rówieśnicy z Ukrainy. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.