Po raz pierwszy dwa Centra Edukacji i Pracy Młodzieży: z Konina i Piły zainicjowały współpracę przy tworzeniu i realizacji projektu w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, zapraszając do udziału młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie, młodzież z Hufca Pracy w Koninie oraz zagranicznego partnera, jakim jest Stowarzyszenie "Stella" z Ukrainy i młodzież – członków tej instytucji.
Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się na ośmiodniowych działaniach projektowych w dzielnicy Gosławice w Koninie, tworząc społeczność projektową pełną radości, szacunku, wzajemnej tolerancji, pomocy, nauki historii o kraju partnera i jego kulturze, a nadmiar tego w wielkim muzycznym duchu radości i twórczości. Podczas tych wspólnych dni zbudowane zostały instrumenty muzyczne. W działaniach uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Adama Mickiewicza oraz dzieci z Przedszkola nr 31 "Pod tęczą" w Koninie. Dźwięki z powstałych instrumentów muzycznych wybrzmiewały podczas koncertu dla młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gosławicach i zaproszonych gości, wygrywane przez uczestników projektu i uczniów.
Prócz głównego wydźwięku muzycznego tego przedsięwzięcia, członkowie projektu poznali historię miasta Konin, którą drugiego dnia działań przedstawił wszystkim przewodnik, oprowadzając grupę uliczkami tego pięknego miasta.
Młodzi ludzie skorzystali również z warsztatów lepienia pierogów, które odbyły się w Spółdzielni Socjalnej "Kazimierzanka", zwiedzili Muzeum Okręgowe w Gosławicach, uszyli sobie fartuszki kuchenne pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu z Hufca Pracy w Koninie – Pani Bożeny, zwiedzili pracownię instrumentów perkusyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim.
Beneficjenci projektu skorzystali ze wspólnego relaksu przy grze w bilard i kręgle w Hotelu Niagara, skorzystali z podniebnej uczty w Pizzerii Tutti Santi. Zwieńczeniem była uroczysta kolacja w Restauracji Pałacyk w Koninie.
Kolejnym działaniem projektowym były warsztaty z obsługi aplikacji CapCut, w której to młodzież przygotowała materiał potrzebny do upowszechniania realizacji projektu. Młodzież zwiedziła również Strefę Odkrywania Wyobraźni Aktywności SOWA, gdzie skorzystała z warsztatów kreatywnego myślenia i działania. Przemiłym miejscem spotkań uczestników projektu była Filia Gosławice Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, gdzie rozmów na temat kultury obu państw nie było końca.
Ponadto codziennie samodzielnie wyznaczona grupa osób dokonywała zakupów artykułów spożywczych, z których każdy przygotowywał sobie dwa posiłki – śniadanie i kolację. Menu tych posiłków było przeróżne, od smakowitych świeżych bułek z przeróżnymi dodatkami, po jajecznicę, kiełbaski, płatki, pancakes, sałatki ze świeżej sałaty, grzanki i wiele innych dań, których nie sposób wymienić.
Inicjatywą młodzieży projektowej było pokazanie obrzędów ślubnych, jakie towarzyszą w państwie polskim i ukraińskim. Młodzież samodzielnie zorganizowała to wydarzenie, które rozpoczęło prawdziwą dyskoteką poprowadzoną przez opiekuna z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie – Pana Bogusza, który wykorzystał do tego profesjonalny sprzęt DJ.
Zdaniem młodzieży, ten projekt zmienił ich życie – zapamiętają go do końca życia i są chętni na kolejne takie działania.
Projekt finansowany jest z Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Tekst: Bernadeta Lis
Zdjęcia: Uczestnicy projektu "Dźwięki wszelakie"