Już od kilku lat październik uznaje się miesiącem świadomości raka piersi, który obchodzony jest na świecie od 1985 roku. Jego symbolem jest różowa wstążka. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W ciągu ostatniego stulecia stał się on w Polsce jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Czynnikiem, który niestety najbardziej wpływa na zachorowanie na raka sutka jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. To, co najbardziej decyduje jeśli chodzi o profilaktykę oraz szybkie podjęcie leczenia to właściwa diagnostyka, a także regularne badania, pozwalające na szybkie wykrycie choroby.
Niebieski Listopad nazywany jest Miesiącem Profilaktyki Męskich Nowotworów. Dotyczy głównie profilaktyki raka jąder u mężczyzn. Warto, więc w tym miejscu przypomnieć o wykonywaniu regularnych badań, które ratują zdrowie i życie. Rak prostaty nazywany inaczej nowotworem stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. W początkowym stadium choroba ta nie daje żadnych objawów, co zwiększa ryzyko późnego wykrycia zagrożenia, diagnozy oraz leczenia.
W związku z trwającymi miesiącami, które mają na celu podnosić świadomość nie tylko młodzieży, o jakie zagrożeniu niosą ze sobą te choroby, w Szkołach Branżowych, z którymi współpracuje ostrzeszowski Hufiec Pracy, zorganizowane zostały spotkania dotyczące podniesienia poziomu wiedzy o tych dwóch groźnych chorobach, leczenia ich, a w szczególności profilaktyki i wykonywania regularnych badań, które mogą zapobiec zachorowaniu.
Badajmy się! Tylko tak możemy uratować swoje zdrowie i życie!
Tekst i zdjęcia: Daria Blewąska