4 października 2024 roku w Środzie Wielkopolskiej zorganizowano "Noc zawodowców", inicjatywę skierowaną dla uczniów klas 7 i 8, opiekunów i rodziców, którzy mogli zapoznać się z ofertami szkół ponadpodstawowych z okolic powiatu średzkiego, porozmawiać z pracodawcami kształcącymi młodzież w konkretnych zawodach oraz skorzystać ze wsparcia doradców zawodowych.
Organizatorem inicjatywy był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, powiat średzki, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Gospodarzem imprezy było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej.
Z ramienia Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w spotkaniu uczestniczyła Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu – Pani Monika Wojtasik- Fabiszak. Jako partner strategiczny przedsięwzięcia Młodzieżowe Centrum Kariery w Środzie Wielkopolskiej, specjalista ds. programów oraz doradca zawodowy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu kierowali młodzież na nowe wybory edukacyjno-zawodowe, zachęcali do uczestnictwa w usługach pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego, szkoleniach zawodowych i projektach.
Młodzież mogła skorzystać z konsultacji Przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu, Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Wielkopolskiej, służb mundurowych.
Podczas imprezy miał miejsce pokaz barmański, recital uczestniczki "Szansy na sukces" – Pauliny Szczepańskiej, pokaz fryzjerski, występy muzyczne, kulturystyczne, pokazy klas mundurowych, klas policyjnych i wojskowych.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach programu "Czas zawodowców dla Wielkopolski", realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentowany przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego we współpracy z samorządem, pracodawcami i szkołą kształcącą zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego.
Celem tego regionalnego przedsięwzięcia jest trwała odbudowa systemu kształcenia zawodowego w Wielkopolsce, oraz rozszerzanie i umacnianie relacji pomiędzy szkołami i pracodawcami poprzez włączanie pracodawców w proces doradzania uczniom odnośnie kierunków rozwoju zawodowego, trafniejsze dopasowanie ofert staży do umiejętności i kompetencji uczniów przy wykorzystaniu Systemu Zawodowcy, czy wsparcie szkół i pracodawców w procesie komunikacji z lokalnymi instytucjami rynku pracy.
Tekst i zdjęcia: Bogumiła Frąckowiak